Ege Haberleri

EGE

  İzmir Ekonomi ile İran arasında eğitim protokolü

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2014 - 13:16Son Güncelleme : 05 Aralık 2014 - 13:16

  İRAN Bushehr Ticaret Sanayi ve Madencilik Odası Başkanı Aliakbar Sharifpour ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen arasında, Bushehr kenti öğrencilerine yüzde 15 indirimli öğrenim görmesi amacıyla protokol imzalandı.

  İEÜ Rektörlük Ofisi'nde gerçekleştirilen törene, Sharifpour ve Prof. Dr. Esen'in yanı sıra İran Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Hamid Zadbom, İran Ticaret Geliştirme Bakanlığı Yetkilisi Seyid Huseyni Muhammedi, İran Ticaret Bakanlığı Fuarlar Genel Müdürlüğü Yetkilisi Mehdad İbrahimi, İzmir-İran Ticari Fahri Müsteşarı ve İzmir Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Emir Ensari katıldı. Törenin ardından İran Bushehr Kenti Ticaret Heyeti İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni gezdi, İranlı öğrencilerle sohbet etti.

  İzmir Ekonomi ile İran arasında eğitim protokolü

  İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, üniversitenin kurulduğu günden bu yana tüm programlarında eğitim dilini İngilizce verdiğini, bilimsel ve yenilikçi eğitimle İzmir Ekonomi'nin uluslararası bir kurum olduğunu söyledi. Rekabetçi global dünya için girişimci ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu mezunlar yetiştirmeyi amaçladıklarını kaydeden Prof. Dr. Esen, "67 ülkeden 130 tam zamanlı ve 70 Erasmus ile gelen öğrencimiz ile uluslararası bir kurumuz. İran ile yakın ilişkiler içindeyiz. İran'dan gelen çok başarılı öğrencilerimiz bulunuyor. Bu protokol ile ilişkilerimizin daha da gelişmesini amaçlıyoruz" dedi.

  İran İslam Cumhuriyeti Bushehr Ticaret Sanayi ve Madencilik Odası Başkanı Aliakbar Sharifpour ise, İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni yakından tanıdıklarını ve İranlı öğrencilerin tercihi olduğunu ifade etti. Sharifpour, "İki ülke arasında gelişen ticaret hacmiyle birlikte yükseköğretimde de İranlı öğrencilerin geleceklerini aydınlatacak bu protokolü imzalamaktan memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı