Ege Haberleri

EGE

  İzmir’e yakışmıyor

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Naylon faturalar

  Mali Şube, son bir yılda toplam 1 katrilyon liralık ‘‘naylon fatura’’ ele geçirdi. Üstelik yakalananlar arasında yeminli mali müşavirler de var. Ve altını çizdiler, ‘‘Sahte fatura değil, naylon fatura.’’

  BU iki tanım genelde karıştırılır. Sahte fatura, ilgili kuruluşlara başvurmadan sahte isim ve unvanlarla bastığı sahte faturaları piyasadaki şirketler adına düzenlemek anlamına geliyor. Naylon fatura ise prosedüre uygun olarak kurulmuş şirketlerin herhangi bir mal ve hizmet karşılığı olmaksızın fatura düzenleyerek, haksız menfaat sağlamak amacıyla vergi kaçırması demek. Daha da vahim yani.

  En masum çöküş

  BU çerçevede İzmir'in yaşadığı en masum çöküş, vergi oranlarındaki azalma. Yanlış anlaşılmasın İzmir'in vergisi azalmadı, sadece diğer büyük kentlerle arasındaki makas açıldı. Uzun yıllar Türkiye rekortmenliğini elinde tutan İzmir'in, bugün toplam vergi gelirlerinin sadece yüzde 6,3'ünü oluşturması üzüyor, endişelendiriyor. Bu konudaki rakamları yeniden tekrarlamaya gerek yok. Ancak ben bir konunun altını çizmek istiyorum. Yerel yönetimler, vergi gelirlerine göre genel bütçeden pay alır. Yani İzmir'in toplam vergi gelirleri içindeki payının azalması, belediyeler ve İl Özel İdaresi'nin payının da azalması demek. Dolayısıyla ilin kaynakları ciddi ölçüde etkileniyor. Bir yanda küçülen ekonomi, ekonomik krizin etkisiyle azalan gelirler, diğer yanda yerel yönetimlerin gerileyen payları. Özetle, oturup İzmir'i yeniden düşünmemiz gerekiyor.

  Enflasyon kadına emanet

  TÜRKİYE, 25 yıl kronik enflasyonla yaşadığı halde ayakta kalmayı başarabilmiş tek ülke. Son mücadele programı başlatılıncaya kadar verdiği tahribatı enine boyuna düşünmedik bile. Evet, 57'nci hükümet kararlı. Enflasyon düşecek. Çünkü ekonomiyle ilgili tüm kesimler, bu işi ele aldı. Özellikle kadınlar.

  TÜRK Kadınlar Birliği İzmir Şube Başkanı Şermin Akman her fırsatta bu konudaki kararlılıklarını dile getiriyor. Ürünleri tüketmede, akılcı ve sistemli hareketin önemini anlatıp, ekmek, süt, yumurta gibi bazı temel gıda maddelerinin fiyatının dondurulmasını istiyor. Ve ekliyor; ‘‘Biz üzerimize düşeni yapacağız. Gerekirse ekmeği evde pişireceğiz. Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketeceğiz. Fiyatı anormal artan ürünleri almayarak boykota gideceğiz.’’ Akman’ın Arkara’ya da uyarısı var. Hükümetin önce kendi içinde tasarrufa yönelmesi gerekiyor. Oysa yapılan araştırmalara göre, makam otosu olarak en fazla Mercedes kullanan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda geliyor. Buna devlet kademelerindeki danışman enflasyonu de eklendiğinde, başka birşey söylemeye gerek kalmıyor. Biz sadece sayın Akman'ın uyarılarının altını çiziyoruz.

  ABD’ye mağaza

  UZUN süre üreticisine de, ihracatçısına da kan ağlatan zeytinyağı altın çağını yeniden yakaladı. Sektörle ilgili kime sorsanız, hayatlarından memnun. Bu sevimli tablo ihracatçıların yeni açılımlarına yardımcı oluyor.

  ERDEN Bilginoğulları da bu ihracatçılardan. Uzun yıllar Ege Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanlığı'nı yürüten Bilginoğulları, devletin ihracatı teşvik kapsamında yurtdışında gerçekleştirilecek pazarlama organizasyonlarını destekleme kararından sonra kolları sıvadı. Hedef ABD'de bir mağaza kurarak, pazardaki payı artırmak. Çalışmaların son aşamaya geldiğini söyleyen işadamı, zeytinyağında dünya pazarına hakim olan İtalyan ve İspanyol firmalarının ABD'de ürünlerini depoladığı mağazaların bir benzerini kuracaklarını belirtiyor. ABD bir başlangıç. Sırada Japonya ve Avustralya gibi uzak pazarlar var. Türk ihracatçısı ürününü Türkiye yerine oralarda açtığı mağazalarda depoladığı taktirde, uzak ülkelerin tüketicisine de anında cevap verme imkanı bulacak. Türkiyeçok daha kolay olduğu bir ülkede, böyle girişimini kutlamak gerekiyor. Türkiye zeytinyağı ihracatında son on yıldır ilk üç sırada yeralan ve 38 ülkeye ihracat yapan Bilginoğlu firmasını, sektörden, hatta başka sektörlerden birçok firmanın da izleyeceğine inanıyoruz.

  Odalar çiçek açtı

  EGE Bölgesi Sanayi Odası Meclisi üyelerinin eşlerinden oluşan Kadınlar Komisyonu'ndan sonra İzmir Ticaret Odası da hanımların akınına uğradı. Geçen meclis toplantısını üye eşlerinin katılımıyla yapan İTO, bundan sonra uygulamayı sık sık tekrarlamakta kararlı. Mizyal Akımsar dışında, kadın meclis üyesi bulunmayan İTO'ya hanımlara daveti, Meclis Başkanı Necip Kalkan düşündü. Toplantı öncesi salon çiçeklerle donatılırken, çıkışta da hanımlara gül ve karanfiller sunuldu. (Fotoğraf: Esin KÖSE)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı