İzmir’e 35 milyar liralık söz verdi 50 bin gence iş adresi gösterdi

Hürriyet Haber
31.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Seçim yasası gereği iki dönemdir sürdürdüğü Ulaştırma Bakanlığı görevini müsteşarına devreden, Ak Parti’nin İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, İzmir için ekonominin gelişimi ve istihdamı destekleyecek projelerini anlattı.

Buna göre, İzmir’i bilişim, lojistik, iletişim ve teknolojinin merkezi yapacak 4 proje ile 50 bin gence istihdam sağlanması hedeflenirken, ulaşım ve alt yapı çalışmalarına da hız verilecek. Çevre yolunun yapılmasına karşın, Karşıyaka-İzmir bağlantısı eksik kalan İzmir’de körfezden geçiş halkasını tamamlamak için batırma tüp tünel ile köprü yapılması planlanıyor. Maliyeti 4 milyar lirayı bulacak bu proje, Bostanlı-İnciraltı güzergahında planlanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2 Haziran’da açıklayacağı İzmir projeleri arasındaki ‘çılgın’ projelerden birinin bu bağlantı tünel ve köprünün olacağı bekleniyor. İzmir çalışmaları hakkında ön bilgi veren Yıldırım, “İzmir’in plaka kodu 35. İzmir için 35 milyar dolarlık (56 milyar lira) 35 proje yapacağız” dedi.

Dijital arşivkent yapılacak

İzmir’in bilişim, lojistik, iletişim ve teknoloji merkezi olmasını planladıklarını söyleyen Yıldırım, “Burada 50 bin genç istihdamı sağlamayı hedefliyoruz. İzmir, geleneksel ticaret şehri olduğu için e-ticaretin de merkezi olmasını planlıyoruz. Onun için Türkiye genelinde 1 gigabayt erişimi 2023 hedeflerimizde öngörüyoruz. Pilot uygulamayı İzmir’den başlatacağız” dedi. Bu kapsamda kısa vadede sonuç alınabilecek 4 proje hedeflediklerini belirten Yıldırım, bu projeleri şöyle sıraladı:

İzmir’e dijital arşiv kent kuruyoruz. Devletin veya özel firmaların yazılı dökumanlarını sanal ortama aktarmak, onların muhafaza etmek ve daha sonra kullabilmek için kurulacak. Kısa vadeli 15 bin istihdam yaratıyor. İzmir, Türkiye’nin bilgi hafızası olacak.

Bayraklı’da ise çağrı merkezi planlıyoruz. İşletmeler bunun da kararını almış vaziyetteler, hazırlıklarını yapıyorlar.

Çağrı merkezi, dijital arşiv kent, teknoparklar ve e-ticaret üssü olmak üzere 4 proje 50 bin genç istihdamı oluşturacak.
Bunların kurulması ve maliyeti de fabrika kurmaya benzemiyor. Maliyeti de istihdam başına 4 bin lira olacak. Devletbu projelerin altyapısını hazırlayacak.”

Otoyol ve limanla 10 bin kalıcı istihdam

BİNALİ Yıldırım, İzmir’de şu anda biri 11 milyar liralık İzmir-İstanbul otoyolu, diğeri 2.5 milyar liralık Kuzey Ege Çandarlı Limanı olmak üzere toplam 13.5 milyar lira tutarında iki büyük projenin devam ettiğini belirterek, “Bu projeler İzmir’de istihdama katkı sağlayacak. Projelerin yapımı esnasında 20 bin kişilik istihdam sağlanacak ve sonra 10 bin kişilik kalıcı istihdam olacak. Ağırlıklı olarak bölge halkı istihdam edilecek. Ayrıca, İzmir’e bir havaalanı projesi daha düşünüyoruz” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı