Ege Haberleri

EGE

  İzmir’e 27 trilyonluk bütçe

  Hürriyet Haber
  13 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Aralık 2000 - 00:01

  İZMİR İl Genel Meclisi'nin kasım ayı son toplantısında Özel İdare'nin 2001bütçesi belirlendi. Geçen yıl 24 trilyon lira olan bütçe, bu yıl sadece 3 trilyonluk bir artışla 27 trilyona çıkartıldı. Bu durum üyeler arasında tartışmalara neden oldu.

  ÖZEL İdare Müdürlüğü’ndeki toplantıya, Vali Alaaddin Yüksel başkanlık etti. Bütçenin açıklanmasının ardından söz alan ANAP'lı Cumhur Güruz, ‘‘Alacaklarımız toplanamıyor, kamu binalarına komik paralarla kiracı alınıyor. Kendi elimizle bütçeyi bu hale getiriyoruz’’ dedi.

  GÜRÜZ, ‘‘Sadece bir belediyenin bütçesi şimdi 27 trilyon. Bu parayla ilçe ve köylere de yetişmek zorundayız. Belediyelerden emlak vergisi payı olarak 2.4 trilyon alacağımız var. Bir an önce gerekli önlemler alınmalı’’ diye konuştu.

  YÜKSEL, sıkıntıların tespit edilerek gerekli girişimlerin başlatıldığını belitti, ‘‘Önemli olan elimizdekini iyi değerlendirmek. Bu parayla da önemli yatırımlara imza atabiliriz. Bütçenin yüzde 53'ü yatırımlara harcanacak’’ dedi.

  İl Genel Meclisi toplantısında ANAP Grup Başkan Vekili Halim Kabasakal ile DSP'li Ümit Şafak bütçe değerlendirmesi sırasında tartıştı. Kabasakal, Şafak'a, ‘‘Artist’’ deyince ortam bir anda gerildi. Vali Alaaddin Yüksel müdahale etmek zorunda kaldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı