« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İzmir Dış Hatlar Terminali 9 Eylül'de açılacak

TAV Grubu İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uluslararası Terminalini taahhüt edilenden 8 ay önce tamamlayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla 9 Eylül tarihinde hizmete açacaklarını bildirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İzmir'de basın kuruluşları temsilcileriyle toplantı düzenleyen Şener, uluslararası terminalin bitirilmesi için yoğun bir çalışma yapıldığını söyledi. Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilen dış hatlar terminalinin toplam 110 bin metrekarelik alana yayıldığını, bitirildiğinde 5 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını ve 150 milyon avroya mal olacağını ifade eden Şener, şöyle devam etti:
“Son yıllarda Anadolu'nun sanayi ve ticaretteki hareketliliği, ihracattaki ve uluslararası iş trafiğindeki payını da artırdı. İzmir'den dünyaya ulaşım da önem kazandı. Yeni yapılan havalimanı, bu anlamda Anadolu'nun artan ticari trafiğini karşılayacak. Amacımız, bu havalimanını uzun vadede bölgesel bir merkez kimliğine kavuşturmaktır. Bunun için en önemli dayanağımız turizm olacaktır. İstanbul'daki tecrübemizi buraya aktaracağız. Gelecekte İzmir, İstanbul'un alternatifi olacaktır. İstanbul'da gördük ki, modern bir havalimanı, yolcu sayısını da artırıyor. İzmir'e gelenlerin aldığı ilk intiba çok önemli. Bu havalimanı, İzmir'in gururu olacak.”

“İZMİR'E UMULMADIK YERLERDEN UÇUŞLAR BAŞLAYACAK”

Şener, İzmir Dış Hatlar Terminalinin tamamlanmasıyla kentin tanıtımı için bir çalışma başlatacaklarını söyledi.
İlk etapta Dubai'de düzenlenen ve yaklaşık 600 havayolu şirketinin katıldığı seminerde, İzmir terminalini tanıtacaklarını, ardından Rus turistleri İzmir'e çekebilmek amacıyla bir çalışma yapacaklarını kaydeden Şener, “Göreceksiniz ki çok kısa sürede İzmir'e hiç umulmadık yerlerden uçuşlar başlayacak. Oluşturduğumuz modern alt yapı ve güvenlik onları İzmir'e çekecek. İzmir ekonomisi bundan büyük fayda görecek” dedi.
Şener, 9 Eylül tarihini, İzmir'in kurtuluş yıldönümü olması açısından özellikle seçtiklerini belirterek, “Adnan Menderes Havalimanı Uluslararası Terminalini taahhüt edilenden 8 ay önce tamamlayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla 9 Eylül tarihinde hizmete açacağız. 11 ya da 12 Eylül'de ilk uçuşlar başlayacak” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz