Ege Haberleri

EGE

  İzmir’deki boşanmalar Meclis gündeminde

  İZMİR, (DHA)
  02.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.07.2012 - 16:36

  CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, 2011 yılında İzmir’in Türkiye’de en fazla boşanmanın yaşandığı il olmasını TBMM’ye taşıdı.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre geçen yıl İzmir’in 11 bin 149 boşanma ile Türkiye birincisi olmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getiren CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Türeli, uygulanan yanlış ve yetersiz ekonomik politikalara bağlı olarak artan işsizlik ve yoksulluğun boşanma sayılarındaki artışın üzerinde etkisinin olup olmadığını Bakan Şahin’e sordu.


  İzmir’deki boşanma olaylarının bu boyuta ulaşmasının nedenleri hakkında bilgi isteyen Türeli, “Türkiye’de evlenme-boşanma araştırmasının sonuçlarını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılında İzmir’de 31 bin 756 evlenmeye karşın 11 bin 149 boşanma gerçekleştiğini tespit etmiştir. Yapılan araştırmaya göre İzmir, 2011 yılında Türkiye’de en fazla boşanmanın yaşandığı il olmuştur. 2011 yılında Türkiye’de 120 bin 117 boşanma yaşanırken, İzmir’de 11 bin 149 evlilik ayrılıkla sonuçlanmıştır. Boşanma nedenlerinin de araştırıldığı çalışmada geçimsizlik en önemli boşanma nedeni olurken, bu alanda İzmir, Türkiye ortalamasının üzerinde yer almaktadır” dedi.
  Türeli, “Birçok kez aynı tabloyla karşı karşıya kalan Türkiye’nin üçüncü büyük ilinde boşanma olaylarının bu boyuta ulaşmasının nedenlerine ilişkin bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Türkiye genelinde boşanma oranlarında ilk sırada yer alan İzmir’de bu oranları azaltmaya yönelik herhangi bir çalışma veya yürütmekte olduğunuz program var mıdır? AKP’nin iktidarda olduğu 2003-2011 döneminde uygulamış olduğunuz yanlış ve yetersiz ekonomik politikalar neticesinde artan işsizlik oranları ve hızla derinleşen yoksulluğun boşanma sayılarındaki artışın üzerinde etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?” sorularını yöneltti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı