Ege Haberleri

  İzmir’de konular aşırı siyasallaştırılıyor

  Turan GÜLTEKİN, (DHA)
  26.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı, AK Parti İzmir adayı Ertuğrul Günay, Gaziemir İşadamları Derneği’nin düzenlediği sabah kahvaltısına katıldı.

  İzmir’in kentsel dönüşüm ve istihdam açısından çok geri kaldığını, kenti Türkiye’ye lokomotif olacak bir hale getirmeye çalıştıklarını söyleyen Günay, “Kabul edilir değil... Türkiye almış başını gidiyor, İzmir ise yerinde duruyor. ‘Siz ne yapıyorsunuz’ diye sorulmaz mı? Ülkenin Batı’ya açılan kapısı nasıl bu halde olur? İzmir, göçü yönetememiş, bir bütünleşme sağlayamamış. Biz bunları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

  İzmir’deki en büyük şikayetinin konuların aşırı siyasallaştırılması olduğunu belirten Ertuğrul Günay, “Konular ideolojik hale getirilmeye, slogan yarışına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bundan kimse yarar görmedi. Geçmişte bundan biz nerelere geldik 60’ta, 70’te, 80’de başımızı duvarlara çarptık” diye konuştu.

  İzmir sahiplenilmeli

  İzmir’deki kentsel doku ve istihdam yokluğunun yüreğini incittiğini ifade eden Günay, Büyükşehir Belediyesi’ne yüklendi, şunları kaydetti:“Türkiye Cumhuriyeti’nde yönetimden sorumlu biri olarak, İzmir’in çekim gücü olarak hatta Türkiye’yi ileri götürecek bir lokomotif olarak ayağa kalkması, siyasetin ötesinde bir yurttaş olarak bana heyecan veriyor. Bunu anlatmaya çalışıyoruz, ama arkadaşlarımız her konunun altında bir tartışma meselesi yakalamaya çalışıyor. İzmir’in ciddi bir şekilde Ankara tarafından sahiplenilmeye ihtiyacı var. Yerel yönetimler bunu başaramamış. Yerel yönetimlerde bunu kavrayacak arkadaşlara bizimle işbirliği yapacak arkadaşlara da her platformda elimizden gelen yardımı yaparız.”

  Bakan Günay, daha sonra Buca Kasaplar Meydanı’nı ve eski Sağlık Lisesi binasını gezdi. Günay, boş duran lise binasının hükümet konağı olarak değerlendirilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla görüştüklerini dile getirdi. Bakan Günay, Buca Cezaevi’nin boşaltıldıktan sonra alışveriş ve kültür merkezi olarak değerlendirilmesi konusunda bir istekleri olduğunu da sözlerine ekledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı