Ege Haberleri

EGE

  İzmir’de İrlanda Konsolosluğu

  Mehmet KURT, İZMİR (DHA)
  21.09.2013 - 13:35 | Son Güncelleme: 21.09.2013 - 13:35

  İRLANDA’nın İzmir Fahri Konsolosluğu açıldı. Fahri Konsolos Bülent Akgerman, açılış nedeniyle eşi Özlem Akgerman’la La Vie Nouvelle’de resepsiyon veredi, İrlanda Büyükelçisi Kenneth Thompson ve eşi Sole Thompson’un da bulunduğu kalabalık bir davetli topluluğunu ağırladı.

  Konsolosluğun açılmasından mutluluk duyduğunu belirten Akgerman, iki ülkenin tarihteki ilişkilerini anlattı. İrlanda şirketlerinin son yıllarda Türkiye’de ortak girişimler, bağlı şirket kuruluşları vasıtasıyla büyük yatırımlar yaptığını belirtern Akgerman, iki ülke ticaretininin yıllık değerinin 1 milyar euronun üzerinde olduğunu açıkladı, şunları söyledi:

  Eğitim işbirliği

  “İrlanda’nın öne çıkan sektörleri arasında haberleşme ve yazılım, finans hizmetleri, eğitim, sağlık, enerji ve çevre hizmetleri, seyahat, otomotiv, havacılık ve elektronik alt tedariki ile diğer yüksek teknoloji sektörleri bulunmaktadır. Bu akşam İrlanda’nın en eski üniversitesi Trinity CoDege Dublin’in Küresel İşler Başkan Yardımcısı Prof. Jane Ohlmeyer ve bulunmasından özellikle mutluluk duyuyorum. Bu, eğitim ile ilgili işbirliğini geliştirmek amacıyla Trinity’nin Türkiye’ye bir yıldan kısa bir süre içinde yaptığı üçüncü ziyarettir. Benim odaklanma konumda başı ise Ege Bölgesi’ndeki ihtiyaçlarına, sorunlarına çözüm bulmak olacak. İrlanda, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeyi taahhüt etmektedir.”

  Büyükelçi Thompson ise Akgerman’ın bir yıldır çok iyi bir performans sergilediğini belirtti, İrlandalı turistlyerin Türkiye’ye, Ege’ye geldiğini ve ister istemez çeşitli sorunların ortaya çıktığını, bunların çöümü için olağanüstü çaba harcadığını ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı