Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir’de 200 bin zeytin ağacı aşılanacak

  DHA
  09 Temmuz 2015 - 11:46Son Güncelleme : 09 Temmuz 2015 - 11:47

  ORMAN ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İzmir’de, toplam 7 bin 500 dekar alanda bulanan yaklaşık 200 bin adet yabani zeytin ağacının (delice) aşılanacağını açıkladı.

  Kırsal kalkınmayı artırma hedefiyle çalışma yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’nin mevcut zeytin üretim potansiyelini artırmak amacıyla yabani zeytinliklerin aşılanmasına yönelik ’Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyon Eylem Planı’nı hazırladı. Eylem planı kapsamında yapılacak aşılama çalışmalarında İzmir’de 7 bin 500 dekar alanda yaklaşık 200 bin adet yabani zeytin ağacı aşılanarak ekonomiye kazandırılacak. Eylem planı çerçevesinde Bakanlık tarafından bugüne kadar İzmir’de 50 bin adet yabani zeytin ağacının aşılanarak kura usulü ile vatandaşlara dağıtıldığı bildirildi.

  Eylem planı ile Akdeniz ve Ege Bölgesi başta olmak üzere yabani deliceler aşılanarak ekonomiye kazandırılacağı, köylülere de yeni bir gelir kapısı oluşturulacağı belirtildi. İzmir’de uygulamaya koydukları eylem planı ile köylülere yıllık 7 milyon 200 bin TL gelir sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Bakan Veysel Eroğlu, "Yabani zeytinleri ekonomiye kazandıracağız. Böylece hem köylümüzün gelirine katkı sağlayacağız hem de orman köylümüzü kalkındıracağız" dedi.

  Etiketler: izmir , veysel eroğlu
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı