İZMİR HABERLERİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramına Hazır

IHA
12.09.2015 - 12:46Son Güncelleme :

ZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NİN BELİRLEDİĞİ ÜCRET TARİFESİNE GÖRE, BAYRAMIN BİRİNCİ GÜNÜ HER BİR KÜÇÜKBAŞ HAYVAN İÇİN 60 TL, SONRAKİ GÜNLER (2’NCİ, 3’ÜNCÜ, 4’ÜNCÜ GÜN) 50 TL, BÜYÜKBAŞ HAYVAN İÇİN BİRİNCİ GÜN 200 TL, SONRAKİ GÜNLER İSE 180 TL KESİM ÜCRETİ ALINACAK.

IHA

Kurban Bayramı hazırlıklarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlıklı şartlarda ve yeterli donanıma sahip yerlerde kesim yapabilmesi amacıyla Balçova, Bayraklı, Buca, Karabağlar, Konak ve Gaziemir ilçelerinde 25 adet çadır kuracak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6360 sayılı kanunla devraldığı Bergama, Çandarlı, Kınık, Kiraz, Ödemiş ve Tire’deki mezbahaların yanı sıra, önceden işlettiği Aliağa, Bayındır, Selçuk ve Urla mezbahalarında Kurban Bayramı süresince belirlenen tarife üzerinden kesim yapacak. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların kurbanlarını sağlıklı koşullarda kestirebilmesi için gerekli düzenlemeleri yapan Büyükşehir Belediyesi, uzman kasap ve veterinerleriyle bayram süresince görev başında olacak. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin belirlediği ücret tarifesine göre, bayramın birinci günü her bir küçükbaş hayvan için 60 TL, sonraki günler (2’nci, 3’üncü, 4’üncü gün) 50 TL, büyükbaş hayvan için birinci gün 200 TL, sonraki günler ise 180 TL kesim ücreti alınacak. Bu bölgelerdeki yaşayan vatandaşlar, 14 Eylül’den itibaren belediye meclisinin belirlediği kesim ücretlerini ilçelerindeki mezbaha idaresine yatırarak bayram öncesinden sıra alabilecek. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, kesimi yapılarak 7 parçaya ayrılacak kurbanlara ait et ve sakatatların sağlıklı bir şekilde taşınmasını sağlamak amacıyla gıda standartlarına uygun et taşıma poşeti de dağıtacak.
Daha hijyenik şartlarda ve yeterli donanıma sahip yerlerde kesim yapılabilmesi için her yıl merkez ilçelerde kurban kesim çadırları kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘İlçe Kurban Hizmetleri’ komisyonlarının kesim izni verdiği alanlarda da 25 adet çadır kuracak. Balçova, Bayraklı, Buca, Karabağlar, Konak ve Gaziemir’de kurulacak çadırların bulunduğu yerlerde, çadır zemin betonunun atılması; kesim kancalarının, monorayların, hava kompresörlerinin kurulması, foseptiklerin açılması gibi alt ve üst yapı hizmetleri de Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilecek. İhtiyaç görülen alanlara yine Büyükşehir Belediyesi tarafından 22 adet portatif tuvalet yerleştirilecek. Kaçan kurbanlıkların yakalanması amacı ile oluşturan kurban yakalama ekibi ise arife ve bayram süresince hizmet verilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramına Hazır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Eylül 2015 tarihinde saat 12 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramına Hazır haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:22
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   18:30
  • Yatsı
   19:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı