« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İzmir Bososu yönetimi güvenoyu alamadı

İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu'nda, Nevzat Erdemir başkanlığındaki yönetim kurulunun faaliyetleri, üyelerin güvenoyunu alamadı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İzmir Barosu Genel Kurulu, Ege Üniversitesi Spor Salonu'nda yapılıyor. Genel kurulun ilk gününde, Nevzat Erdemir başkanlığındaki yönetim kurulu ile denetim kurulu faaliyetleri ele alındı.

Faaliyet raporlarının görüşülmesinin ardından ayrı ayrı yapılan oylamalarda genel kurul üyeleri, yönetim kurulu faaliyetlerini 251 “kabul” oyuna karşılık 358 “ret” oyuyla, denetim kurulunu da 126 “kabul” oyuna karşılık 329 “ret” oyuyla ibra etmedi.

Baronun en eski üyelerinden biri olan Av. Fahri Alparslan, AA'ya yaptığı açıklamada, 100 yıllık geçmişe sahip İzmir Barosu'nda, ilk kez bir yönetimin genel kurul tarafından ibra edilmemiş olduğunu bildirdi.

Ortaya çıkan bu sonucun, genel kurulda yetkili organların belirlenmesi için seçime geçilmesi için engel oluşturmamakla birlikte, mevcut yönetim ve denetim kurulunun, genel kurul tarafından ibra edilmemiş olduğu için yarın yapılacak olan seçimlerde etik olarak yeniden aday olmamaları gerektiğini belirten Alparslan, şunları kaydetti:

“2 dönem başkanlık yaptıktan sonra bir kişinin 3. dönem yeniden aday olması, İzmir Barosu geleneklerinde olmayan bir şeydi. Baroda, buna ve Nevzat Erdemir'in kendisini baronun önüne çıkarmasına tepki vardı. Baro tarihinde hiç böyle birşey olmamıştı. Çok üzülüyoruz, son derece talihsiz bir durum. Ama üyelerin tüm bunlara tepki göstermesi nedeniyle böyle oldu.”

Bundan sonraki süreçte, yarın yapılacak seçimlerle İzmir Barosu'nun yeni yönetimi belirlenecek. Yeni yönetim kurulu oluştuktan sonra ibra edilmeyen yönetim ve denetim kurulu faaliyetlerinin bağımsız bir denetçiye inceletilmesi, suç unsuruna rastlanması durumunda da savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekiyor.
Genel kurulda, Erdemir başkanlığındaki Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu'nun yanısıra Çağdaş Avukatlar Grubu, Bağımsız Savunma Grubu, Genç Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu, Avukatlar Platformu, İlerici Avukatlar Grubu ve Değişim Grubu mücadele ediyor.

İzmir Barosu'nun yeni yetkili organları, yarın yapılacak seçimlerle belirlenecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz