Ege Haberleri

  İzmir, 'Ben buradayım' dedi

  Hürriyet Haber
  25.01.2015 - 01:12 | Son Güncelleme:

  WASHİNGTON merkezli düşünce kuruluşu Brookings Institution ve JPMorgan'ın, dünyanın ekonomik anlamda en iyi performans gösteren 300 şehir sıralamasında, İzmir'in ikinci olmasını Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, değerlendirdi. New York'un 176, Berlin'in 171, Paris'in 260'ıncı sırada yeraldığını söyleyen Yorgancılar, "Bilişim Vadisi olmaya kadar hayalleri olan İzmir, Türkiye için bir şans. Bir kez daha bu çalışmayla görmekten büyük mutluluk duymaktayım" dedi.

  ABD Washington merkezli düşünce kuruluşu Brookings Institution ve JPMorgan, dünyanın ekonomik anlamda en iyi performans gösteren 300 şehir sıralamasında, İzmir ikinci sırada yeraldı. New York'un 176, Berlin'in 171, Paris'in 260'ıncı olduğu listeyle ilgili Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, açıklamalarda bulundu. Küresel ekonominin geldiği noktada, yerelden kalkınmanın ne kadar önemli olduğunu, sanayiden tarıma, turizmden ticarete kadar birçok alanda önemli bir katma değere sahip İzmir'in bu süreçte yaratacağı değere hep dikkatleri çekmeye çalışmış biri olduğunu söleyen Yorgancılar, "Serbest şehirden, Bilişim Vadisi olmaya kadar hayalleri olan İzmir'in, Türkiye için bir şans olduğunu bir kez daha bu çalışmayla görmekten büyük mutluluk duymaktayım. 2000'li yıllarda 68. sırada olan İzmir'in, önce sekizinciliğe ardından da ikinciliğe yükselmesi gerçek bir başarı hikayesidir. Emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. Sıralamanın kriterleri arasında, kişibaşı gelir artışı ve istihdamdaki, yani çalışan kişi sayısındaki artışın yer aldığını ifade eden Yorgancılar, "Raporda, Türkiye'nin konum olarak Avrupa ile Asya arasında olmasının sağladığı coğrafi avantajların yanı sıra yollar ve diğer altyapı hizmetlerine yapılan yatırımların da etkisi olduğu ifade edilmiştir. Ülkemizden, İstanbul, Bursa ve Ankara'nın da ilk 10'da yer almasını, makroekonomik politikalarımızın şehirlere yansıması olarak görebiliriz. 2009 yılında yönetime geldiğimizden bu yana, odamızda ağırladığımız sayın cumhurbaşkanımızdan, kabinemizin tamamına, Ankara ziyaretlerimizde hazırladığımız dosyalardan, çeşitli platformlarda yaptığım konuşmalardan, konuşmanın ötesinde resmi verilerle yaptığım sunumlara kadar anlatmaya çalıştığımız İzmir'in bir atılım içinde olduğuydu. Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak, İzmir'in potansiyeline inanmış ve ısrarla şu konuların altını çizmişiz. Bugün de çizmeye devam ediyoruz" dedi.

  BİZE DÜŞEN ORTAK AKIL İLE DEĞERİ ARTIRMAK
  Göç sorunundan, dört verip bir almasına, teşvik sisteminden, ihracat rakamlarının kentteki birlikler nezdinde eksik görünmesine, kamu yatırım tahsislerinden aldığı payın azlığına kadar birçok önemli başlığı ele alarak İzmir'e, bu şartlarda bile İstanbul'a alternatif bir bakış açısıyla bakılması gerektiğinin altını çizen Yorgancılar, "Kendi yağıyla kavrulan İzmir'e, yatırımlar anlamında fırsat verildiğinde, ülke ortalamasının üstündeki işsizlik oranı için destek sağlandığında yaratacağı değerin ülke ekonomisi açısından katlanarak artacağını hep söyledik. Kocaeli'de petrol fiyatlarının yüzde 43 oranında düşmesine bağlı olarak toplanan ÖTV'nin yüzde 12 oranında azalması ile birlikte, İzmir'de tütün sektöründen alınan vergilerin yüzde 8 oranında artması etkili olmuştur. Kocaeli ve İzmir'de artış gösteren gümrük vergileri, Ankara'da, yüzde 43 oranında gerilemiştir. Vergi tahsilatında 2'nci sıraya yükselen İzmir, potansiyelini bir kez daha ortaya koymuştur. Ve yine ısrarla diyoruz ki, Alsancak Limanı'ndan Çandarlı Limanı'na, otoyollardan demiryolu ağına kadar altyapı yatırımlarını hızla tamamlayan, serbest şehir statüsü kazanan İzmir'in marka şehir olmaması için hiçbir neden yoktur. Çünkü İzmir insanı ile, doğası ile, potansiyeli ile kültürel yapısı ile Allahın kullarına verdiği bir nimettir. Bize düşen bu nimetin farkındalığı içerisinde ortak akıl çerçevesinde var olan değeri arttırmaktır" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı