Gündem Haberleri

  İzmir Basma Sanayi'nde işçi eylemi 49. gününde

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İzmir Basma Sanayi İşletmesi'ndeki işçiler, kapatma kararını protesto için yan yana dizilerek fabrika çevresinde kordon oluşturdular.

  İzmir Ticaret Odası Vakfı'nın kuracağı üniversite için tahsis edilmesi planlanan Sümer Holding A.Ş.'ye bağlı İzmir Basma Sanayi İşletmesi'nde, işçilerin sürdürdüğü 'fabrikayı terk etmeme' eylemi, 48. gününü doldurdu.

  Fabrika önünde aileleriyle birlikte toplanan işçilere hitaben bir konuşma yapan Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, işyerine ve işine sahip çıkan işçilerin haklı bir eylem içinde olduklarını söyledi.

  Kundakçı, fabrikanın kapatılmasına yönelik kararın yanlış olduğunu savunarak, ''Ülkede bir çivi çakılmazken bu fabrikanın kapatılması doğru değil. Bu karardan dönülmelidir'' diye konuştu.

  Kundakçı, son üç aydır işçilerin maaşlarının da ödenmediği kaydetti.

  Tük-İş'e bağlı Türkiye Tekstil Örme Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (Teksif) İzmir Şubesi 2. Başkanı Fethi Avcıl da, fabrikanın daha önce 2 kez ihaleye çıkarıldığını, ancak talip bulunamayınca çalışanların kapı önüne konulduğunu öne sürdü.

  İşçilerin fabrikada aileleriyle birlikte haklı talepleri için eyleme devam ettiklerini belirten Avcıl, ''Aşımız, onurumuz için direnmeye devam edeceğiz'' dedi.

  Konuşmaların ardından işçiler yan yana dizilerek fabrikanın çevresinde kordon oluşturup dövizler eşliğinde sloganlar attılar. Eylem sürerken aşırı sıcağın etkisiyle kadın işçilerden Hülya Okyay, Perihan Gündoğan, Hatice Özkaraca ve Dilek Tosun bayıldı. İşçilere ilk müdahale arkadaşları tarafından yapıldı.

  Eyleme Türk-İş'e bağlı sendikaların temsilcileri de katılarak destek verdi.

  İşçiler eylemin ardından olaysız bir şekilde fabrikaya döndüler. (aa)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı