İZMİR HABERLERİ

İzmir Barosu'nun hukuk zaferi

DHA
13 Haziran 2017 - 11:57Son Güncelleme : 13 Haziran 2017 - 11:57

İzmir Barosu'nun hukuk zaferi

DHA

İZMİR Barosu, çevre davalarına müdahil olmak isteyen baroların müdahale taleplerinin dava ehliyetleri olmadığı gerekçesiyle reddedilmesine yönelik olarak başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

İzmir Barosu Başkanlığı'nca 25 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin iptali istemiyle açılan davada; Danıştay 14. Dairesi, davanın ehliyet yönünden reddine karar verdi. İzmir Barosu ise bu kararı temyiz etti. Konuyu ele alan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 14. Dairesi’nin kararının bozulmasına karar verdi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararında baroların yargılama faaliyetinde bulunan avukatların bağlı olduğu meslek kuruluşu olmalarının yanında, hukukun üstünlüğünü korumak ve savunmakla da yükümlü oldukları ifade edilerek, "İzmir Barosu Başkanlığı’nın, yargı kararının uygulanmadığını öne sürerek dava konusu düzenlemenin iptali istemiyle açtığı davada menfaat ilgisinin olduğunun kabulü gerektiğinden, davanın ehliyet yönünden reddine ilişkin Daire kararında hukuki isabet görülmemiştir" denildi.

Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan İzmir Barosu Başkanı Avukat Aydın Özcan, "Bu karar sadece İzmir Barosu için değil, tüm barolar ve özellikle ülkemiz için önemli birer hukuk kazanımıdır" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir Barosu'nun hukuk zaferi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:08
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı