İZMİR HABERLERİ

İzmir Barosu'ndan Anıtkabir planına itiraz

DHA
27.07.2017 - 18:52Son Güncelleme :

İzmir Barosu'ndan Anıtkabir planına itiraz etti.

DHA

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Anıtkabir’i Koruma Amaçlı İmar Planı'nda yaptığı değişikliği, 7 Temmuz 2017 tarihinde askıya çıkarmıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe ile yapılan itirazda, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce alınan, Anıtkabir Koruma Amaçlı imar plan değişikliği kararından vazgeçilmesi talep edildi. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, şunları söyledi:
"Başkentimiz Ankara’nın ve tüm Türkiye’nin en önemli anıtsal yapısı olan Anıtkabir alanı üzerinde gerçekleştirilen her türlü faaliyet tüm yurttaşlarımızı ilgilendirmektedir. İzmir Barosu, Anayasa’nın 56. maddesi ve Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95.maddeleri uyarınca da ülkemizin anıtsal değerleri ve çevresinin korunması ve çevre hukuku standartlarına uygun bir şekilde yönetiminin sağlanması için görevli ve ödevlidir. Dilekçemizde Anıtkabir Tarihi Sit Alanında Mimari ve Kentsel Tasarım Projesi tanımı kaldırılarak Peyzaj Restitüsyon ve Restorasyon Projesi yaptırılacaktır kararı alınması Müdahale Biçimleri Paftasında 3B ile gösterilen ‘öneri yeni yapılacak yapılar şematik olarak gösterilmiştir’ ifadesinin kaldırılarak yeni bir yapı önerisinin hiçbir şart ve koşulda kabul edilmemesini talep etmekteyiz."

 

Etiketler: izmir barosu

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir Barosu'ndan Anıtkabir planına itiraz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2017 tarihinde saat 18 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir Barosu'ndan Anıtkabir planına itiraz haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:09
  • Guneş
   07:50
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı