İZMİR HABERLERİ

İzmir Barosu CMK Servisi büyüyor

DHA
31.05.2017 - 12:22Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Barosu Ceza Muhakemesi (CMK) Servisi'nde aktif olarak görev alan avukat sayısı 1835'e yükseldi.

Ceza yargılaması alanında bir avukatın hukuki yardımından faydalanma olanağından yoksun olanlara avukat görevlendirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren İzmir Barosu CMK Servisi 77. dönem eğitim seminerini tamamladı. Her ay düzenli olarak yapılan ve üç gün boyunca yakalama ve gözaltı, tutuklama, hukuka aykırı deliller sorunu, ceza yargılamasında deliller, görüşmede temel ilkeler, soruşturma-kovuşturma evreleri arasındaki farklar, doğrudan soru, kovuşturma evresi, duruşma pratik çalışması ve CMK sistem tanıtımlarının yapıldığı eğitimin son günü, çalışmaya katılan 38 avukata, İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan tarafından katılım belgeleri verildi. Bu katılımlarla birlikte İzmir Barosu CMK Servisi'nde aktif olarak görev alan avukat sayısı 1835'e yükseldi.

Sertifika töreninde yaptığı konuşmaya her ay düzenli olarak yapılan bu seminerlere gönüllü olarak katkı koyan CMK eğitmenlerine teşekkür ederek başlayan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, "Baro olarak öncelikle mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızı düşünüyoruz. O nedenle de CMK seminerlerini ayda bir sürekli hale getirerek genç meslektaşlarımızın bir yandan mesleğe hızlı bir şekilde adım atmalarını sağlarken öte yandan da ekonomik anlamda da destek olmak istiyoruz" dedi.

Göreve geldikten sonra İzmir Barosu CMK aracını hizmete sokarak gece görevi alan avukatların görev yerlerine bu araçla baro personeli tarafından götürülüp getirilmelerinin sağlandığını ve bu noktada da bir haksız rekabetin önüne geçtiklerini söyleyen Özcan, "Bu araç olmadan önce özellikle kadın meslektaşlarımız gece görevlendirmelerine gidemiyordu. Ama bu araçla birlikte artık bu haksız rekabeti ortadan kaldırdık. Kadın meslektaşlarımız da hiçbir korkuya kapılmaksızın baro personelimiz ve aracıyla bu görevlendirmelere gidebiliyor" diye konuştu.

Yine genç avukatların yararlanması amacıyla Genç Ofisleri kurduklarını belirten Av. Aydın Özcan, Türkiye’de bir ilk olan bu uygulamayı yerinde görmek ve bulundukları illerde uygulamak üzere birçok barodan yönetim kurulu üyelerinin İzmir Barosu’nun genç ofislerini ziyaret ettiklerini söyledi. Genç ofisleri, yeniden ayağa kaldırılan İzmir Barosu Vakfı ile birlikte yaptıklarını söyleyen Av. Aydın Özcan, İzmir Barosu Vakfı aracılığıyla da meslektaşlarımıza yeni hizmetler verme konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Av. Aydın Özcan, sisteme yeni katılan avukatlara görev yaptıkları sırada CMK Yönergesi’ne uygun hareket etmeleri tavsiyesinde de bulunarak "Kafanızda bir soru olduğunda her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir Barosu CMK Servisi büyüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  13:31
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:01
 • Yatsı
  20:17
Sayfa Başı