Ege Haberleri

  İzmir, Aziz Kocaoğlu’nun emeklilik meşgalesi değil

  Hürriyet Haber
  18.09.2013 - 13:01 | Son Güncelleme:

  K Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli’nin, Yamanlar’a yapılması planlanan katı atık bertaraf tesislerini eleştirmesiyle başlayan tartışma devam ediyor.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, Denizli’ye yazılı yaptığı sert açıklamayla yanıt vermesinin ardından, AK Parti’li vekil de geri adım atmadı. Yeni bir yazılı açıklama yapan Denizli, Karşıyaka’da planlanan çöp tesisinin olumsuz çevresel etkileri üzerine yaptığı itirazlara Kocaoğlu’nun aşırı kişiselleştirilmiş ve siyasi nezaket sınırlarını zorlayan tepki verdiğini öne sürdü. İlknur Denizli, “Aziz Kocaoğlu’na naçizane tavsiyem, yaklaşan yerel seçimlerin muhtemel stresli ortamını düşündüğümüzde ‘öfke kontrolü’ üstüne çalışması. Aksi takdirde kendisinin yeniden CHP’den aday olmasını zora sokacak, 2011 genel seçimleri öncesi gördüğümüz Havagazı Fabrikası skandalının bir benzerini hem kendisine, hem de partisine yaşatabilir. Bu arada unutmayalım ki, İzmir, Kocaoğlu’nun emeklilik meşgalesi olmadığı gibi, İzmir’in kaynakları da şahsi serveti değildir. İzmir’in kaynaklarını kullanırken kamuoyu denetimini hazmetmeyi öğrenmesi gerekiyor” dedi.

  ‘Peşini bırakmam’

  İzmir’in gelecek on yıllarını etkileyecek çöp tesisinin kurulacağı yere ve izlenen yönteme ilişkin itirazlarının bilimin ışığında, İzmirlilerin, Karşıyakalıların hakkını korumak için yaptığını iddia eden Denizli, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “ODTÜ ve Hacettepe gibi ülkemizin en saygın üniversitelerinin bilim insanları tarafından Nisan 2013’te hazırlan raporun sonuç bölümünde olumsuz görüş bildiriliyor. Aziz Kocaoğlu’nun bu raporu dikkatle okumadığı, okuduysa da umursamadığı anlaşılıyor. Büyükşehir belediye başkanının görevi, bu kadar ciddi itirazlar varken kendi görüşünde inat etmek değil, bilimin gereğini yapmaktır. Kocaoğlu’na, CHP’de yerel seçim adaylık süreci sebebiyle ilgili kurum ve şahısların dikkatleri başka alanlara yoğunlaşmışken alelacele kapalı kapılar ardında çöp tesisi kurmaya heveslenmesinin yanlış olduğunu birinin söylemesi gerekiyordu. Bilinmelidir ki, İzmir sahipsiz değil. İzmir’in geleceği CHP’nin keyfine, parti içi dinamiklerinin işleyişine bırakılamaz. Tam da bu noktada İzmir ve Karşıyaka’nın geleceğinin kararmaması için milletin vekili olarak konuşmak durumundaydım. Bu işin peşini bırakmayacağım. Sonuçta da Aziz Kocaoğlu bu kararından geri adım atmak zorunda kalacak. Haklıyız, kazanacağız.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı