Dünya Haberleri

  İzlanda ve Papua Yeni Gine'de yanardağlar harekete geçti

  AA
  29.08.2014 - 10:52 | Son Güncelleme:

  İzlanda'da ve Papua Yeni Gine'de volkanik patlamalar meydana geldi. Papua Yeni Gine'deki Tavurvur Yanardağı çevresinde yaşayanlar tahliye edildi, bazı uluslararası uçuşların rotaları değiştirildi.

  İzlandalı yetkililer, Vatnajokull buzulunun kuzeyindeki lav yatağında bir kilometre uzunluğunda volkanik fisür püskürmesinin oluştuğunu, bunun üzerine Bardarbunga Yanardağı yakınında havacılık uyarısı seviyesinin kırmızıya yükseltildiğini açıkladı.

  İzlanda ve Papua Yeni Ginede yanardağlar harekete geçti BARDARBUNGA YANARDAĞI MİLLİLERİN ROTASINI DEĞİŞTİRDİ

  İzlanda Hava Trafik Kontrol Merkezi, patlamanın meydana geldiği bölgenin üzerindeki hava sahasının bin 500 metreye kadar kapatıldığını açıkladı.

  Ülkede 2010 yılında faaliyete geçen Eyyafyallayökül Yanardağı'nın püskürttüğü küller, 100 binden fazla uçak seferinin iptaline ve uluslararası uçuşlarda bir hafta boyunca büyük bir kaos yaşanmasına neden olmuştu.

  PAPUA YENİ GİNE'DE HALK TAHLİYE EDİLDİ
  İzlanda ve Papua Yeni Ginede yanardağlar harekete geçti
  Papua Yeni Gine'de de bu sabah Tavurvur Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

  Güney Pasifik ülkesinin Rabaul bölgesindeki Tavurvur Yanardağı çevresinde yaşayanların patlama üzerine tahliye edildiği, bölgede bazı uluslararası uçuşların rotalarının değiştirildiği belirtildi.

  Doğu Yeni Britanya Adası'nda bulunan Rabaul kasabasındaki yerleşimlerin büyük bölümü, 1994 yılında Tavurvur'un Vulcan Yanardağı'yla eş zamanlı olarak patlaması üzerine yıkılmıştı.

  Etiketler: alarm , yanardağ
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı