Gündem Haberleri

  İzin mi yetki mi?

  Esat PALA
  03.10.2003 - 19:39 | Son Güncelleme:

  Ankara hükümetin Irak'a asker gönderme konusunda meclisten yetki mi yoksa izin mi isteyeceği tartışmalarına kilitlendi.

  Tartışma, Ak Parti Kurucular Kurulu toplantısına da yansıdı. Kurucular kurulu toplantısının girişinde ve çıkışında, hükümet üyeleri ve milletvekillerinden Irak'a asker göndermeye ilişkin hükümetin meclise ne zaman ve ne şekilde geleceği öğrenilmeye çalışıldı.

   

  Ak parti Kurucular Kurulu Ankara Bilkent Otel'de bir araya geldi. Ak Parti'nin birinci olağan büyük kongresi öncesi Başbakan Erdoğan'dan kurucular kurulu üyelerine kadar tüm yetkililer toplantıdaydı. Yaklaşık üç saat süren toplantı sırasında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün söyledikleri dikkat çekiciydi. Gül öncelikle kısaca ABD temaslarına değindi. Ardından Irak'a asker gönderme konusunda meclise geleceklerini söyledi. Gül, basına kapalı bölümde milletvekillerine "yetki için meclise geleceğiz, ABD ile masaya daha güçlü oturacağız" dedi. Dışişleri Bakanı Türkiye'nin şu anda Irak konusunda hanggi noktada olduğunu da anlattı. Gül, "Bugünkü durum artık, birinci tezkerede olduğundan farklı. O zaman savaş vardı. Türkiye, savaş olduğu bir dönemde eğer Irak'a asker gönderseydi, işgalci durumuna düşebilirdi. Oysa, bugün durum farklı. Irak'ın yeniden yapılandırılması ve imarı gerekiyor. Bölgede huzurun ve istikrarın sağlanabilmesi için Türkiye'nin Irak'a asker göndermesinde fayda var. Bu yüzden Irak'a asker gönderme konusunda endişe etmenize gerek yok" diye konuştu.

   

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak konusunu anlatırken, PKK-KADEK sorununa da değindi. Gül, ABD ile Türkiye arasında PKK-KADEK'in Irak'tan temizlenmesine ilişkin yapılan görüşmelerde "eylem birliğine" varıldığını söyleyerek, "sorun tamamen çözüldü, Türkiye ABD ile birlikte işbirliği yaparak terör örgütü PKK-KADEK'i Irak'tan tasfiye edecek. Bu konuda tam mutabakata varıldı." dedi.

   

  Abdullah Gül, ABD ile imzalanan 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasına da değindi. Gül, milletvekillerine "kredinin Irak'a asker göndermeyle ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını, bu konuda rahat olmaları gerektiğini" vurguladı. Dışişleri Bakanı Gül, " eğer biz isteseydik Dubai'de ABD'nin Türkiye'ye teklif ettiği 1 milyar dolarlık hibeyi alırdık. Oysa biz bu hibeyi kabul etmedik. Ve, uzun sürede geri ödemeli 8.5 milyar dolarlık krediyi kabul ettik. " diye konuştu.

   

  Üç saatlik toplantı sonrası hükümetin Irak'a asker göndermek için meclisten yetki mi yoksa izin mi isteyeceği tam olarak netleşmedi. Başbakan Erdoğan çıkışta gazatecilerin bu konudaki sorularını yanıtladı.Erdoğan, Irak'a asker gönderme konusundaki kararı, Bakanlar Kurulu toplantısında verememeleri durumunda, konuyu TBMM grubundaki toplantıda netleştireceklerini bildirdi. Erdoğan, partisinin Bilkent Oteli'ndeki Kurucular Kurulu toplantısına katıldı. Başbakan Erdoğan buradan ayrılırken, bir gazetecinin, ''Irak'a asker gönderilmesiyle ilgili olarak hükümetin yetki mi izin mi alacağı konusunda çelişkiler yaşanıyor'' sözleri üzerine, bu konularla ilgili olan bütün gelişmeleri Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklayacaklarını söyledi. Erdoğan, ''Eğer Bakanlar Kurulu toplantısında bir karara bağlayamazsak, bu demektir ki o zaman grubumuzla yapacağımız çalışmadan sonra bunu netleştireceğiz. Ama bunu süratle neticelendirmek niyetindeyiz'' dedi.

   

  Bir gazetecinin, ''Bir hafta içinde gelir mi?'' sorusuna da, Erdoğan, ''Olabilir'' yanıtını verdi. Yetki tezkeresinin Meclis kararıyla mı yoksa yetki yasası şeklindemi TBMM'ye geleceği yönündeki bir soru üzerine Erdoğan, bütün bu konuların teknik detaylarının ilerki günlerde görüleceğini belirtti. Erdoğan, bir başka soru üzerine de bugünkü toplantıda, parti tüzüğüyle ilgili değişiklikler yapıldığını ve bunun kamuoyuna duyurulacağını söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı