Gündem Haberleri

  İzgi: Çalışırsak af yılbaşına yetişir

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  TBMM Başkanı Ömer İzgi, Sezer'in Şartla Salıverme Yasası'nı iadesiyle aynı konuda TBMM'ye geri gönderilen yasa sayısının ikiye çıktığını belirterek, bu aşamadan sonra nasıl bir düzenleme yapılacağı ve nasıl hareket edileceği konusunda partilerin görüşlerine büyük ihtiyaç olduğunu söyledi. "Söz yine Meclis'indir" diyen İzgi, çalışma sürelerinin düzenlenmesi halinde af yasasının yılbaşından önce çıkabileceğini savundu.

  İzgi, konuyla ilgili olarak TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlarken 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından veto edilen yasanın af yasası olduğunu ve TCK'nın 313. maddesi bağlamında ''eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle'' iade edildiğini hatırlattı.

  Söz yine Meclis'indir

  Yeni bir yasanın yılbaşından önceye yetişip yetişmeyeceğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, ''Şimdi söz yine Meclis'indir'' diyen TBMM Başkanı İzgi, Meclis gündeminde bütçe tasarısı olduğunu, bunun bitiminde geriye bir çalışma günü olduğunu belirtti. İzgi, şunları şöyledi:

  ''Uzlaşma nasıl olur, onu bilmiyorum... Meclis'te iki tane tasarı var. Yeni gelende itiraz noktaları çoğaldı. İlk tarasıda anayasaya aykırılık bakımından pek fazla itiraz olmamıştı Cumhurbaşkanlığı makamınca. Şimdi Meclis eski tasarı mı yoksa yeni tasarı hakkında mı işlem yapacağına karar verecek. Bu karara göre Meclis komisyonları çalışmaya başlar. Eğer acele edilir ve çalışma süreleri düzenlenirse yılbaşına yetişebilir.

  Siyasi partiler daha önce birtakım görüşler ortaya koymuşlardı. Şimdi, geri gönderilen bir tasarı var. O bakımdan yeni görüşlere, siyasi partilerin görüşlerine büyük ihtiyaç bulunuyor. Onların görüşlerinin ortaya çıkmış olması gerekir.''


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı