Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzdivaç programları araştırma konusu oldu

  A.A
  26 Mayıs 2010 - 12:53Son Güncelleme : 26 Mayıs 2010 - 12:53

  Erzurum'da yapılan bir araştırmada, televizyon kanallarında yayınlanan evlilik programlarının gerçekliliğine inanılmadığı ve bu tür programlara katılanların amacının da evlilik olmadığı görüşünün ortaya çıktığı belirtildi.

  Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız Akpolat danışmanlığında Sosyoloji Bölümü öğrencileri tarafından, “halkın televizyon kanallarında yayınlanan evlilik programlarına ilişkin tutumu” araştırıldı.

  Doç. Dr. Akpolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gündemde mevcut televizyonlarda yayınlanan evlilik programları üzerine bilimsel bir araştırma yaptıklarını belirterek, bu araştırmadan dikkate alınması gereken sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

  Araştırma kapsamında Erzurum'da yaptıkları anket çalışmasına 187'si kadın 381 kişinin katıldığını ifade eden Akpolat, yüzde 35'i bekar, yüzde 57'si evli, yüzde 5,2'si boşanmış ve yüzde 2,4'ü dul olan bu kişilere, evlilik programlarının amacı, gerçekliği, izlenme durumu, evlilik kararına yararı ve bu tür programlara katılma gibi konulara ilişkin sorular yöneltildiğini belirtti.

  Ankete katılanların yüzde 23,9'unun evlilik programlarını sürekli olarak izlediği, yüzde 32,5'inin arada sırada izlediği ve yüzde 43,6'sının ise bu programları izlemediğinin tespit edildiğini anlatan Akpolat, şunları kaydetti:
  “Ankette, 'evlilik programlarını, evlilik kararına yararlı olduğunu düşündüğüm için izliyorum” şeklindeki görüşe katılanların oranı yüzde 12 olarak belirlenirken, bu görüşe karşı çıkanların oranı ise yüzde 81 oldu. Evlilik programlarına katılanların amaçlarının evlilik olmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 70,4 olarak tespit edildi. Ankete katılanların yüzde 73'ü, evlilik programlarının gerçekliğine güvenmediğini, yüzde 20,2'si bu konuda kararsız olduğunu, yüzde 6,8'i ise bu programların gerçekliğine inandığını ifade etmiştir.”

  Akpolat, ayrıca anket sonuçlarına göre, evlilik programlarına katılmayı tavsiye edenlerin oranının yüzde 5,8, bu programların yayımlanmasından memnun olanların oranının yüzde 8,7, memnun olmayanların oranının ise yüzde 71,6 olarak belirlendiğini söyledi.

  “DENEKLER, EVLİLİK PROGRAMLARININ YAYINLANMASINA KARŞI”

  Araştırma sonuçlarının, deneklerin büyük bir kısmının evlilik programlarına karşı olduğunu gösterdiğini ifade eden Akpolat, şunları kaydetti:
  “Araştırma sonuçları, halkın bu tür programları bir show programı olarak gördüğünü hem de evliliğin medyada malzeme yapılmasından rahatsız olduğunu göstermektedir. Mahrem bir alana dair, evliliğe dair böylesi bir program, dreneklere antipatik olarak geliyor. Araştırmada öyle görülüyor ki, bu tür programları izleyenlerin büyük çoğunluğu da vakit geçirmek için izliyor, yani bu tür programların gerçekliğine inanmıyor.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı