İZMİR HABERLERİ

İYTE Rektörü Prof. Dr. Güden:

AA / Halil Şahin
19.12.2014 - 13:08Son Güncelleme :

- "Kuruluş amacımız olan lisansüstü eğitimi ve araştırma üniversitesi olma vizyonumuza yaklaştık"

AA / Halil Şahin

İZMİR (AA) - İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, "İYTE'nin kuruluş amacı olan lisansüstü eğitimi ve araştırma üniversitesi olma vizyonuna yaklaştıklarını" belirtti.

Prof. Dr. Güden, düzenlediği basın toplantısında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından oluşturulan Teknoloji geliştirme Bölgeleri Endeksi'nde Türkiye 2.'si olan Teknopark İzmir'in çalışmaları ve üniversite hakkında bilgi verdi.

İYTE'nin Türkiye'nin tek yüksek teknoloji enstitüsü olduğunu kaydeden Güden, teknoparka ve teknoloji transferine büyük önem verdiklerini söyledi. Güden, İYTE'nin lisansüstü öğrenci sayısının artış gösterdiğini, oranın 2 lisans öğrencisine karşılık bir lisansüstü oranına ulaştığını ifade ederek, "Kuruluş amacımız olan lisansüstü eğitimi ve araştırma üniversitesi olma vizyonumuza yaklaştık. Teknoloji transferi yapabilecek bilgi birikimi oluştu" dedi.

- "Ar-Ge'de ODTÜ'nün önündeyiz"

İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Müdürü Yücel Yaşar da Türkiye'de gayrisafi milli hasıla içinde Ar-Ge harcamalarının yüzde 1'in altında olduğuna dikkati çekerek, bunun yeterli olmadığını, İsrail'de bu rakamın yüzde 4 olduğunu söyledi.

Teknopark İzmir'in Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından oluşturulan Teknoloji geliştirme Bölgeleri Endeksi'nde Türkiye 2.'si olduğunu hatırlatan Yaşar, Ar-Ge faaliyetleri açısından Türkiye birincisi olan ODTÜ'nün önünde olduklarını vurguladı.

Yaşar, 2015 yılının birinci çeyreğinde faaliyete geçecek Teknopark İzmir - İnovasyon Merkezi'nin, lisans öğrencileri dahil tüm yenilikçi fikirlere kuluçka ortamı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Toplantıda İYTE öğrencileri, yaptıkları projelerden örnekler sundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İYTE Rektörü Prof. Dr. Güden: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı