"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

İyileşmek isterken hasta olanlar var

Yanlış ilaç kullanımına ve ilaç reaksiyonlarına bağlı sağlık sorunlarında ciddi bir artış var. Her yıl daha çok insan "iyileşmek" umuduyla kullandığı ilaçlar nedeniyle hastalanıyor. İlaç reaksiyonlarındaki artışta doktor, hasta ve eczacıların yaptıkları hatalar önemli rol oynuyor.

DOKTOR hataları, daha reçeteyi yazma aşamasında başlıyor. Doktorlar reçetelere fazla miktarda ilaç yazmaktan hoşlanıyor. Reçetedeki ilaç sayısı arttıkça "ilaç-ilaç etkileşimleri" ve "ilaçlara bağlı yan etkiler"le karşılaşma ihtimali yükseliyor. Ayrıca doktorlar hastalarını ilaçlar konusunda bilgilendirmeyi de ihmal ediyor. Daha önce kullandıkları ilaçları sormayı ya unutuyor ya da önemsemiyor. Ayrıca doz ve süre ile ilgili hatalar da olabiliyor.

Eczacının görevleri

Eczacılara gelince... Eczacılar "ilaç bilgilendirimi" söz konusu olduğunda sağlık takımının en önemli oyuncuları haline geliyor. İlaçların mutlaka onların denetimi ve gözetiminde hazırlanması gerekiyor. Çünkü eczacılar, ilaç dozları, ilaç-ilaç etkileşimleri yönünden doktorlardan çok daha bilgili, eğitimli ve tecrübeliler. Aslında yalnız ilaçlar konusunda değil, sağlık danışmanlığı konusunda da eczacılara çok önemli görevler düşüyor. Bize göre herkesin ajandasında nasıl ki doktorunun telefonu kayıtlı ise, eczacı veya eczanesinin telefonu da kayıtlı olmalı. Herkes eczacısını sağlığı ve ilaçları konusunda en önemli danışmanlarından biri yapmalı. Halkımız doktorlara soru sormaktan çekiniyor. Bari eczacılardan böyle bir çekince duymamalı.

Eczacıların önemini gösteren daha çok şey söylenebilir. Ne var ki ilaç reaksiyonlarının sıklaşmasında eczacıların da rolü var. Bazı eczacılar eczanelerinde bulunamayabiliyor. Reçetesiz ilaçların hastalara elden satışı hálá önlenemiyor. Az sayıda eczacı, hastaları ilaç konusunda bilgilendirmekte yeteri kadar istekli davranmıyor. Oysa "doktor reçetesinde bulunabilecek muhtemel hataları filtre etme" ve "hastaları ilaç konusunda bilgilendirme" bakımından eczacıların yerini tutacak başka bir sağlık danışmanı yok. Yani eczacılar çok önemli sağlık profesyonelleri. Hastaların da doktorların da onlardan daha çok yararlanmaları gerekiyor.

Bilgili hasta olmak

Hastaların günahları yok mu? Tabii ki var. Hastalar "bilgili hasta" olma konusunda pek duyarlı değiller. Sormaktan çekiniyor, öğrenmek ihtiyaç duymuyorlar. Ayrıca doktorlar veya eczacılar tarafından kendilerine aktarılan uyarıları dikkate almıyorlar. Reçetesiz, eczacıya doktora danışmadan, kendi başına ilaç kullanma konusunda bazen çok fazla cesaretli olabiliyorlar. Boğazı ağrıyınca antibiyotik yutan, reflü, idrar yolu enfeksiyonu, gastrit teşhisini kendi kendine koyup ilaç kullanan, bazı sağlık sorunlarını benzer problemi yaşayan komşularının kullandığı tedavileri kopya ederek çözmeye çalışan hastalar var!

Fazla ilaç almak erken yaşlandırır

Bazı ilaçları rasgele kullanmanın sağlığınızı ciddi ölçülerde tehdit edebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Gereksiz ilaç kullanmanın en azından böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını bozabileceğini, uzun vadede sizi erken yaşlandıracağını unutmayın. İlgili ve bilgili bir hasta olmaya bakın. Doktorunuz size bir ilaç önerdiğinde ona sormaktan, eczacınızdan ilaçlarınızda ilgili bilgi almaktan çekinmeyin, utanmayın. Kullandığınız ilacın ne dozda ve ne süre alınması, ne zaman alınması gerektiğini sormaktan korkmayın, çekinip utanmayın.
X