Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İyi yazardı, ama ünsüzdü, ölümü 5 gün sonra anlaşıldı

  Hürriyet Haber
  26 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2006 - 14:03

  Çağdaş Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden, öykü ve roman yazarı Muzaffer Buyrukçu evinde ölü bulundu.Buyrukçu’nun öldüğü, perşembe günü yalnız yaşadığı Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Mahallesi Menekşe Sokak 16 numaralı evden gelen kokular nedeniyle komşularının polisi araması üzerine ortaya çıktı.

  MUZAFFER Buyrukçu’nun cenazesi, ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Burada yapılacak otopsiden sonra kesin neden anlaşılabilecek. Bu nedenle cenazenin ne zaman ve nerede kaldırılacağı, nerede toprağa verileceği de henüz netlik kazanmadı.

  HASTANE ALMAMIŞTI

  Buyrukçu, uzun zamandır akciğer yetmezliği çekiyordu. Bu nedenle geçen şubat ayında rahatsızlanmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Yakınlarının ifadesine göre iki üniversite hastanesi Buyrukçu’yu acil servise almayıp para istemişti, bir hastanede de kalbi durmuş, sonra çalıştırmışlardı. Sonuçta Buyrukçu, Özel İsviçre Hastanesi tarafından tedavi edilmişti.

  HER İŞİ YAPMIŞTI

  1930’da Niğde’de doğan Buyrukçu; daha sonra ailesiyle beraber İstanbul’a geldi. Öğrenimini orta 2’nci sınıfta yarıda bıraktı. Küçük yaşta çalışma hayatına atılan Buyrukçu, İstanbul ve İzmir’te aşçı yamaklığı, kunduracılık, inşaat işçiliği, frezecilik, Son Telgraf Gazetesi’nde müstahdemlik yaptı. Daha sonra Toprak Mahsulleri Ofisi’nde memur olarak çalışmaya başlayan Buyrukçu, 1971’de buradan emekli oldu. Bir çocuk babası olan Muzaffer Buyrukçu, edebiyatımızın en saygın ödülleri kabul edilen Haldun Taner Öykü Ödülü, Yunus Nadi Öykü Armağanı, Sait Faik Hikaye Armağanı gibi ödüllerin de sahibiydi.

  SEVİLEN ESERLERİ

  Bir Olayın Başlangıcı

  Gürültülü Birkaç Saat

  Katran

  Korkunun Parmakları

  Dışardaki Rüzgar

  Ay Kokuyor

  Yüzün Yarısı Gece

  Telefon Konuşmaları

  İpek Pijamalı Katiller

  Bulanık Resimler
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı