"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

İyi taraftar yetiştirmek için İzmir’i tercih ettiler

Taraftar Hakları Derneği’ne teşekkür ettim. Çünkü “Dostluk Kupası”nda yaşanan olayları bir tek onlar ayıpladı, kınadı ve bir açıklama yaptı. Ben beklerdim ki, Ege’nin kulüpleri birer satır da olsa bir açıklama yapsın. Başka türlü bu çirkinlikleri sonlandırmak mümkün değil...
İster renk aşkı deyin, ister başka bir sosyolojik gerçeği ortaya koyun, fark etmez...
Şiddetin karşısında olacağız, iyi taraftarlığı topluma anlatacağız. Sporun savaş değil, tatlı bir rekabet olduğunu insanların kafasına kazıyacağız. Başka türlü bir çıkışımız olamaz.
Yazıma olumlu birçok tepki geldi.
Sevindirici olan, kulüplerimizi yönetenler devekuşu gibi başlarını kuma gömseler de bilinçli taraftar işin çok farkında...

Ben onları biliyorum, samimiyetlerinden adım kadar eminim, gerçek renk aşkının ne olduğunu onlarda görüyorum. Çünkü, onlar Karşıyaka’sız Göztepe’nin, Göztepe’siz Karşıyaka’nın olamayacağını çok iyi biliyorlar.
Altay’ın hak etmediği bir yerde olduğunun farkındalar... İzmirspor’un, Altınordu’nun eski günlerini konuşmadan edemiyorlar. Bucaspor’un son çıkışını, Akhisarspor’un Süper Lig macerasını takdir ediyorlar.
İyi taraftarlarımız var, futbol seven insanlarımız var, spor aşkının ne olduğunu bilen insanlarımız var. İyi ki varlar zaten...

İzmir Gücü Spor Vakfı’nın Başkanı Tuğrul Yemişçi ile konuştuk.
Yemişçi dedi ki...
“Dostluk Kupası’na giderken o olayı gördüm. Güvenlik güçlerimiz hemen müdahale etti. Bu olayı kınamamak mümkün değil. Bu insanlar taraftar olamaz. Bu tür olayların olmaması için bir proje başlatıyoruz. İki yıl sürecek bu projenin Türkiye’ye model olmasını istiyoruz. Futbol Federasyonu ile prensipte anlaştık. Bize maddi ve manevi destek verecekler. Biz de İzmir’de bu uygulamayı hayata geçirip, sonrasında da Türkiye’ye yayılacak bir proje yaratacağız...”
Peki neler olacak, kimler bu organizasyonun içinde yer alacak?
İzmir Gücü ve Spor Vakfı lokomotif olacak, İzmir’deki bütün kulüpler yer alacak, bunun dışında taraftar temsilcileri de olacak. Tuğrul Yemişçi, Taraftar Koordinasyon Merkezi projesini İzmir Valisi Cahit Kıraç’a aktarmış, valilik de yer alacak. İzmir Emniyet Müdürlüğü ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü de destek verecek.
Bunlara üniversiteler de dahil olacak. Ve elbette, Futbol Federasyonu yetkilileri... Alman Futbol Federasyonu’na danışmanlık yapan Seyhan Asırcı, projenin başında olacak. Avrupa Taraftarlar Birliği ile ilişkiler geliştirilecek ve örnek ülkelerdeki modeller İzmir’e getirilecek.
Bu konuda ilk temaslar kurulmuş.
Avrupa Taraftarlar Birliği’nin İstanbul’da yaptığı bir toplantıda İzmir’i temsilen tüm kulüplerimizin taraftar temsilcileri yollanmış.

İzmir’deki merkezin 2012’nin sonlarında kurulması bekleniyor. Tuğrul Yemişçi, planlananları şöyle anlattı:
“Grup liderleriniN ve taraftar temsilcilerinin medyada daha fazla yer bulmasını sağlayacağız. Böylelikle taraftarlarımızın doğru yönlendirilmesi sağlanacak. İyi taraftarlara ödül vereceğiz. Bunun için çok farklı planlarımız var. Yarışmalarımız olacak, iyi fikirleri destekleyeceğiz. Okullarla işbirliğine gideceğiz. Çocuklarımızın iyi taraftar olabilmesi için dersler hazırlayacağız. Bu işi okullara sokacağız. Sloganların ve marşların takımı motive edecek şekilde olmasını sağlayacağız. Slogan yarışmaları yapacağız. Ve elbette, alternatif projelere de açık olduğumuzu söylemeliyim...”

Ben son görüntülerden çok rahatsız olduğumu söylemeliyim. Hiçbir kulübümüzü zan altında bırakmak istemiyorum. Önemli olan yakın bir gelecekte Ege kulüplerimizin sportif başarılar yakalamasıdır. Bunun için hepimize görevler düşüyor. Aksi halde statlardaki şiddetin önüne geçmemiz mümkün değil.
Taraftar projesini destekliyorum ve başarılı olmasını istiyorum.

X