"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

İyi şeyler de oluyor

YOLUNUZ düştü mü bilemem ama, Kızılay’da gezinirken, Yüksel Caddesi’ne girip ilerlediğinizde şaşarsınız. Hani Orhan Veli, “Gemlik’e girerken denizi göreceksin, sakın şaşırma” demişti ya, öylesine bir şeydir bu değişim.

Karşınıza çıkan ilk sokak diyelim ki, Karanfil yada Konur Sokak’tır.
Ankara’da alt yapısı, ya da makyajı bu kadar iyi yapılmış bir caddede yürümenin mutluluğunu yaşamanın ne olduğunu o zaman anlarsınız.
Dükkan eşiklerine kadar genişleyen sokak üzerindeki kafeler, dükkanlar, simit evleri, lokantalar, ünlü kitapçılar, ağaçlar, kuşlar, aydınlatma elemanları, en güzeli de yerlere döşenen taşların eğimi, su kanalları, velhasıl böylesine güzel dizayn edilmiş bir mekanda yürüyen insanları görünce mutlu olursunuz.
Mülkiyeliler Lokali yanından geçerken, yine bir Ankaralı olan Orhan Veli’nin, İstanbul’un güzellikleri anlatan bir şiiri gelir aklınıza;
İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı/Serin serin Kapalıçarşı/Cıvıl cıvıl Mahmutpaşa/ Güvercin dolu avlular/ Çekiç sesleri geliyor doklardan/ Güzelim bahar rüzgarında ter kokuları.
Derken, ferah bir hava sarar içinizi, yeniden yapılan İnsan Hakları Anıtı önünde yağmura yakalanırsınız.
Kaçıp sığındığınız bir kafede çayınızı yudumlarken, ıslak zemine düşen yansımalar arasında mutlu insanları görürsünüz.
Gelişmiş ülkelerin Başkent sokaklarında olduğu gibi, kanıksadığınız bir durumla, taşların altından çamurlu suların fışkırmadığını görünce en çokta buna şaşarsınız.
Keşke, bir sürü ödül alan Ankara’nın tüm cadde ve sokakları da böyle olsa dersiniz.
Ama bu güzelim sokakların yanı başında bir labirent gibi uzayan Bayındır ve Selanik sokaklarını görünce yeniden karamsarlaşırsınız.
Çünkü, çağdaş kentleşmenin bir ölçüsü de kaldırımların seviyesi iken bu sokaklarda araçların park etmemesi için yapılan çağ dışılığın bir an önce giderilmesi gerekir, dersiniz.
Üzerine nice projeler üretilen, Sakarya Caddesi’nde uygulanan ve Çankaya Belediyesi tarafından yama olarak konulan anlamsız yontu figürlerine bakınca, ürpererek şaşarsınız.
Ümit ederiz, Çankaya Belediyesi baharla birlikte önemli makyaj projeler üretirken, bu yanlışlığı da giderir.
Çünkü insanlar güzel şeylere layıktır, yapanın da hakkını verir.
Tuncer KIRHAN

KISA... KISA...


- BAĞLICA’da iki senedir ‘Bağlıca’da yol çilesi’ (24.12.2010) tarihli yazınızdaki sorunları yaşıyoruz.. Akşamları bir geliş-bir gidiş dar yolda ilerlemeye çalışıyoruz. Bağlıca Bulvarı üzerinde bulunan şantiye binadan gün geçmiyor ki tekerini şarampole kaçırıp arabasını harap eden bir sürücünün yardımına koşmayalım. Eskişehir Yolu’nu Etimesgut’a bağlayan 35 metre genişliğinde Bağlıca Bulvarı ve Etimesgut Bulvarı’nı kaldırımlı refujlu nizami bir hale sokulmasını istiyoruz.
Aydın ORHAN
X