Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İyi savaştık ama...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sanlı SARIALİOĞLU

Milli Takımımız koştu, boğuştu, savaştı, yüreğini ortaya koydu, kalesini tüm gücüyle korumaya çalıştı. Öncelikli beklentilerimiz bunlardı. Yeni kadro, bu yönüyle başarılı oldu. Ancak futbolun bir de diğer yönü var. Topu kazandıktan sonra ne yazık ki son derece etkisizdik. Orta alanda top çevirdik ve sonra rakip kaleciyi ikinci yarının ilk 15 dakikası dışında hiç rahatsız etmedik. Derinlemesine oynamadık, organize ataklar geliştiremedik. Canla başla kalemizi koruduk.

İleride sadece Saffet'i bırakmıştık, onun yanına kimse yaklaşmadı. Hasan sol çizgiye yapıştı, ataklara katkıda bulunamadı. Tayfun sağ kanattan çok ender ileriye çıktı. Tayfur defansımızın önünden pek ayrılmadı. Ayhan genellikle yan paslar yaptı. Okan en çalışkan oyuncumuzdu, pres yaptı, rakipten çok top çaldı. Ama, o da hücum organizasyonlarında fazla görünmedi.

Avrupa'da söz sahibi olmak istiyorsak futbolun hem defansif, hem de ofansif yönünü dengeli uygulamak zorundayız. Fazla adamla kalemizi koruyacağız, ancak fazla adamla da karşı kaleye gitmesini bileceğiz. Bunu öğrenmez, bu cesareti göstermezsek, kötü oynamasak bile sonuç genellikle hüsran olur. Ve tabii şu gerçeği de bilmeliyiz, koşan adamların yanına ustaları da yerleştirmek zorundayız. Orta hakem tam bir skandaldı. Tekmeler, yumruklar, dirsekler havada uçuştu ve hakem bey hiç utanmadan Ruslar'ın koruyucu meleği rolünü 90 dakika sürdürdü. Beşiktaş'ın almak istediği Nikiforov'u ilk kez izledim. Tek maça göre kesin yargıya varmak istemem, ama bu oyuncu hoşuma gitti. Fiziği iyi, kuvvetli, sağlam, basit oynuyor. 40-50 metrelik uzun nefis toplar atıyor, oyuna giriyor, ataklara katılıyor. Ölü topları kendisi kullanıyor. Ancak Beşiktaş libero arıyor. Nikiforov dün stoper olarak görev yaptı. Acaba kendi takımında libero mu oynuyor?Bunları da Beğenebilirsiniz