"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

İyi oynayan seçilsin

EMİN Özgönül’ün Gazeteport’ta haber verdiği yeni RTÜK kanun tasarısı ‘okey’lenirse hepimizi çok eğlenceli günler bekliyor demektir.

Eğer tasarı bir engele takılmaz ise “televizyonlara seçim dönemlerinde milletvekili ve belediye başkanı adaylarına reklam yapma olanağı” gelecek.
Kimi RTÜK üyeleri maddi gücü fazla olan adayların diğerlerine üstünlük kuracağı ve eşitlik ilkesini ihlal edeceği gerekçesiyle itiraz ediyormuş.
Paniğe gerek yok. İyi ve çok seyredilen bir film için büyük bütçeler gerekmiyor.
Tarantino “Rezervuar Köpekleri”ni 3 paraya çekmişti mesela...
Hem yeni medya araçlarını düşünün, internet büyük nimet. Feysbuk’ta efsane olacak, video paylaşım sitelerinde hit manyağına dönecek bir film yapmak için kamera ve uçma cesareti yeterli.
Reklam filmi düşünen adaylar için bazı notlar aldım, işlerine yarayabilir.
* * *
- Filmde mutlaka kendiniz oynayın! Halk Recep İvedik’i çok seyretti, “Parası neyse vereyim beni Recep İvedik oynasın” demeyin. Siz daha güzelsiniz, emin olun!
- Ama bizzat oynayacağınız Recep İvedik parodisi internet ortamında tutabilir, Beyaz Show’a kadar yolunuz açılır. Yalnız fazla “Zıbam!” efekti kullanmayalım; sözüm bütün adaylara.
- Ünlü yönetmenlerle çalışacak bütçeniz yoksa direkt “taklit” işine girebilirsiniz. Mesela Emirgan’ın küçük ve güzel iskelesinin sağ tarafına 20 metre yürürseniz “yalnız ve güzel bir ağaç” göreceksiniz. Bulutlu havada, yanınızdan Boğaz gri bir şerit halinde akarken yaslanın ağaca, “Emirgan sıkıntısı...” diye lafa başlayın. Beşiktaş Belediye Başkanlığı’nı zorlayacak bir çakma Nuri Bilge Ceylan filminiz oldu.
- Kült Türk filmleri de çalışır. Cüneyt Baba’nın “Dünyayı Kurtaran Adam”ını, Melih Gökçek’ten “Belediyeyi Kurtaran Adam” olarak görmek acı verici olabilir ama eğlence garanti, böyle düşünmeye çalışın.
* * *
- Büyük prodüksiyona girişecek olanlar için sınır yok. Mesela geçen seçimde Antalya’da kalbi kırılan AKP, Star Wars’un efsane filmine gönderme yaparak “Ampul Strikes Back” tarzı dev bir yapım düşünebilir. Bülent Arınç açılış sahnesinde aday vatandaşa “Güç seninle olsun!” der ve ışın floresanı hediye eder filan...
- Direkt rakip adayı yıpratmaya yönelik filmler mutlaka ilgi çekecektir. Yöresel tatlar içeren kapışmaların “sabah programları ringi”ne kadar uzama şansı var. İyi olan kazansın.
- İkinci el şöhret pazarına düştükten sonra seçimde aday olarak ismini yeniden duyurmaya çalışan şarkıcı/türkücü/oyuncu/sporcu cephesinden sağlam işler çıkabilir. Bir politikacı Ajdar’ımız olsun, kampanyasını ıztırap içinde seyretmek istemez miydik? Düşündüm, istemezdik!
X