İyi ki avukat olmuşuz, yoksa avukat parası yetiştiremezdik

Dördü de asker kızı. Dördü de avukat. Dördünün de haftada en az dört günü Silivri’de geçiyor. Zira dördünün de babası Ergenekon Davası’ndan yargılanıyor. Dördü de babasını anlatırken, “biz” diye konuşuyor. Ruh hallerini en iyi Nazlı Çubuklu özetliyor: “Onlar içeride, biz dışarıda tutukluyuz.” Zeynep Küçük tamamlıyor: “Duruşma bitiyor. Onlar kendi hücrelerine gidiyor, biz kendi hücremize”

Şehriban OĞHAN/soghan@hurriyet.com.tr
08 Temmuz 2012 - 00:01:33

 ZEYNEP KÜÇÜK: Bir sabah polis baskınıyla uyandım. Benim de evimi polis bastı. İMKB’de çalışıyordum o zaman. O gün işe gitmedim. Bir daha da gitmedim. Hem çalışıp hem bu davayı götürmek imkânsızdı. İnsanın babası söz konusuysa birine emanet edemiyorsunuz. Babamın tutukluluğuyla iddianamenin yayınlanması arasında altı ay vardı. O altı ayı ceza hukuku çalışarak geçirdim. İddianame elime geldiğinde hazırdım. Dört buçuk yıldır buralardayım.

 NAZLI ÇUBUKLU: Türkiye’ye Ocak 2011’de döndüm, avukatlığa başladım. Haziranda ifadeye çağrıldık. Ağustosta da tutuklandık ve kendimi bu davanın içinde buldum. Avantajım; yüksek lisansımı ceza hukuku üzerine yapmam. Davanın mesleğime katkısı çok oldu tabii. Normalden daha çok araştırdım çünkü söz konusu kişi babam.

ELİF ÖZÜER: 2010’un sonunda ruhsatımı aldım, altı ay sonra da bunlarla karşılaştım. Kıbrıs’ta görevli babam “Hemen teslim olmam lazım” dedi. Annem ilk bulduğu eve yerleştirdi bizi. Yıllık iznimi aldım, o bir ay sürekli Maltepe Cezaevi’ndeydim. Fiili olarak savunmasını yapmıyorum babamın, ona manevi destek vermeye çalışıyorum. Bazen fotokopi çekiyorum, bazen flash belleğe bir dosya yüklemekle uğraşıyorum. Babamın ayak işlerini yapan avukatıyım anlayacağınız.

İREM ÇİÇEK: Babamın tutuklanması mezuniyetime denk geldi. Ceza hukukunu bu davayla öğrendim. Ama sadece bizim öğrenmemiz yetmiyor. Adeta saksı çiçeği gibiyiz. Bu mücadelemizin sonuçsuz kalması canımızı acıtıyor. En son uygulamaya bakın: CMK’ya göre avukatların müvekkilleriyle görüşmesi hiçbir şekilde engellenemez ama görüşmemiz bir marangoz darbesiyle araya bariyerler çekilerek engellendi. Artık onlara dokunamıyoruz bile.

NAZLI ÇUBUKLU: Sanıkların önce aileleriyle aralarına barikat çektiler, sonra avukatlarıyla. Ben soykırım mahkemesinde çalıştım, orası buradan iyi.

BİZE DE CEZAEVİ YOLU GÖRÜNDÜ

ZEYNEP KÜÇÜK: Hakkımda şu anda, ertelemesiz, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması da uygulanmayacak şekilde, hüküm tesis edildi: 1 yıl 15 gün hapis cezasıyla cezalandırıldım. Yargıtay onarsa cezaevine gireceğim. Meğer hakaret etmişim.

İREM ÇİÇEK: Zeynep tek değil. Hakkında suç duyurusunda bulunulmuş 17 avukat var. Biri de benim. “Engizisyon mahkemesine döndünüz” dediğim için...


MEVCUT MÜVEKKİLLERİ DE KAYBETTİK

ZEYNEP KÜÇÜK: Ergenekon’a bulaşmış olmak korkunç bir şey. Hele Veli Küçük’ün kızı olmak... Onun için avukat olarak müvekkil sayısındaki artışı geçin, mevcut müvekkiller gitti. Veli Küçük’ün kızı olduğumu bilenler bana iş verirken iki kere düşünüyor. Zaten bütün avukatlık enerjimi, zamanımı buraya harcıyorum. Babamın emekli
maaşı var.

İREM ÇİÇEK: Tüm düzenini buraya göre kuruyorsun. Geçen yıl Ankara’daydım. Baktım olmayacak; İstanbul’a taşındım. Avukat tutsanız para yetiştiremezsiniz. Allah’tan avukat olmuşuz.

NAZLI ÇUBUKLU: Bizimkiler şanslı. Bu işi gelir beklentisi olmadan yapıyoruz. Ayda en az üç hafta duruşma var. Hiçbir avukat böyle uğraşamaz.

ZEYNEP KÜÇÜK: Ben yapmasam babamı savunacak avukat bulamazdık. Normal bir avukatın bu işi yapması mümkün değil. Bir buçuk yıl duruşmaları açan tek avukattım. Tüm sanıkların avukatıymış gibi bir misyon üstleniyorsunuz tabii. Onun evrakını getir, fotokopisini çek, ailesine telefon et, duruşma gününü söyle...

İREM ÇİÇEK: İstanbul’daysan her gün iki saat yol kat etmen lazım. Görevdeki tutukluların maaşından hâlâ üçte bir oranında kesinti yapılıyor. Subay aileleri genelde tek maaşlı. Eşler çalışmıyor. Çocukları küçük olanlar var. Yetişmeniz mümkün değil.

İÇGÜVEYİSİ ALACAĞIZ ARTIK

 

Zeynep Küçük eşinden ayrı, 11 yaşında kızı var. Her üçü de bekâr İrem Çiçek, Nazlı Çubuklu ve Elif Özüer’e evlilik planlarını soruyorum. Çubuklu espriyi patlatıyor: “Biz içgüveyisi alacağız artık; babalardan bu kadar ayrı kaldıktan sonra...” Dört kadının sosyal hayatları ise şöyle:

NAZLI ÇUBUKLU: Babam kendimizi sadece ona yönlendirmemizden memnun değil. İstiyor ki kendi hayatımız da sürsün. Bazen hafta sonu bir yerlere gidiyorum ama o zamanda hep yanlış bir şey yapmışım hissi duyuyorum...

ZEYNEP KÜÇÜK: Kendimi iyi hissetmek veya onun sevdiği bir şeyi yemek bile bende suçluluk duygusu yaratıyor. Sevdiği bir kebapçı vardı mesela. Bu süreçte hiç gitmedim. Annemle evleri birleştirdik. Babamın yaşı itibarıyle ciddi sağlık sorunları var. Silivri merkezli bir çember çizdim. Bu da bende sanki psikolojik bir alan oluşturdu. Bu çemberin dışına çıktığımda huzursuz oluyorum. Acil bir durum olacak, babam aniden rahatsızlanacak ve sanki yetişemeyeceğim gibi.

ELİF ÖZÜER: Babam ilk tutuklandığında bir ay boyunca evin dışında yemek yemedim, arkadaşlarımı da hep eve çağırdım. Bu psikolojiden çıkmamı yine babam sağladı. Birlikte gülüyorsunuz ama içiniz tutuklu. Cumartesileri ziyarete gidiyorum. Keyifli üç-dört saat geçiriyoruz, o zaman kendimi ödüllendiriyorum. Yeni evi çok merak ediyor. Bana krokisini çizdirdi. Fotoğraflarını çekip gösteriyorum. O tahliye edilince birlikte tatile gideceğiz inşallah.

İREM ÇİÇEK: Benim babam da “Kendi hayatına devam et” diyor. Kardeşimle bunu kısmen yapabiliyoruz ama annem ne tatile gidiyor, ne izne çıkıyor. Kendini işe vermiş durumda. Emekli olup rahat etme hayalleri de suya düştü.

EN ÇOK NEYİ ÖZLÜYORLAR

ZEYNEP KÜÇÜK: Akşam üzerleri babam kızımın elinden tutar markete götürürdü. Ben de balkondan izlerdim onları. El ele tutuşup markete gittikleri o tablo gözümün önünden gitmiyor.

NAZLI ÇUBUKLU: Babam her sabah beni öper, işe öyle giderdi. Bunu özlüyorum. Ama birkaç yıldır iş yoğunluğundan hafta sonları görüşemiyorduk. Şimdi her hafta sonu yanındayım. O bakımdan da memnunum aslında.

ELİF ÖZÜER: Ben İstanbul’da yaşadığımdan babamların evi tatil yeriydi benim için. Sabah müzik sesiyle uyandırıp “Hadi kahvaltıya!” demesini özlüyorum.

İREM ÇİÇEK: Haftanın üç günü babam kesin rüyama giriyor. Ya tahliye ediliyor, ya duruşmada olay çıkıyor.

VEDA ANLARINDA TARAFSIZ DEĞİLİZ

ZEYNEP KÜÇÜK: Aile bireyi olmanın ötesinde hepimiz hukukçuyuz. Profesyonellik ister istemez devreye giriyor.

İREM ÇİÇEK: Bunun aksini iddia eden hiçbir hâkim ve savcı da olmadı bugüne kadar. Nerede tarafsız değiliz. Duruşma biter, babamıza sarıldığımız on dakika hiçbir şeyi görmeyiz.

ZEYNEP KÜÇÜK: Sonra onlar kendi hücrelerine gider, biz kendi hücremize. Veda anlarında sarılıp öpüşüyorduk. Şimdi onu da yapamıyoruz.

NAZLI ÇUBUKLU: Kimi savunursanız savunun. Cübbeyi çıkardığınızda yine bütünleşirsiniz babanız, anneniz, arkadaşınız, kardeşinizle. Ben okulumu bitirdiğimde babam hakkında ne iddia vardı, ne tutuklama. Tutuklandığında “Görüyor musun adam biliyormuş yaptığını da çocuğunu avukat yapmış” diyenler bile çıktı. O kadar başımız dik ki, kafamızı öne eğdirecek en ufak bir şey yok. Babam hep der ki; sabır ikinci akıldır. Burada sabretmeyi öğrendik. Bu dava ister 10 yıl, ister 20 yıl sürsün, sonsuz gücümüz var.

 ELİF ÖZÜER: Hukuk sistemine hâlâ inancım var. Mahkemede de, toplum nezdinde de suçsuzluklarının kanıtlanacağını düşünüyorum.

ZEYNEP KÜÇÜK (43)

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 20 yıllık avukat. Bunun 11 yılını İMKB’de geçirdi. Aslında sermaye piyasası hukuku uzmanı ama Ergenekon Davası’yla ceza hukukunda uzmanlaştı. Dört buçuk yıldır, 1. Ergenekon Davası’nın bir numaralı sanığı olarak tutuklu yargılanan babası, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün avukatlığını yapıyor. Tek çocuk, 11 yaşında bir kızı var.

ELİF ÖZÜER (25)

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2009 mezunu. Avukatlık ruhsatını aldıktan altı ay sonra, o sırada Kıbrıs’ta görevli babası Albay Sedat Özüer için internet andıcı davası kapsamında yakalama kararı çıkıyor. O da, Türkiye’ye döner dönmez tutuklanan babası için, 11 aydır Silivri’yi arşınlıyor. Kendisinden küçük iki kardeşi var. Annesi emekli öğretmen.

NAZLI ÇUBUKLU (28)

Fransa’da başladığı hukuk eğitimini Çankaya Üniversitesi’nde bitirdi. BM Ruanda Soykırım Suçları Mahkemesi’nde çalıştı. Türkiye’ye dönüşünden sekiz ay sonra, babası, Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu tutuklandı. 11 aydır onun avukatı. Ankara Üniversitesi’nde ceza hukuku yüksek lisansı yapıyor.

İREM ÇİÇEK (26)

O da Başkent Üniversitesi mezunu. Elif Özüer ile sıra arkadaşı. Uzmanlığı ticaret hukuku, yüksek lisans için ABD’ye gidecekken babası Albay Dursun Çiçek’in tutuklanmasıyla kalıp yüksek lisansını Ankara Üniversitesi’nde tamamlıyor. İki yıldır tutuklu babasının mücadelesini ‘Kışladan Hasdal’a adlı bir kitapta topladı.


 

Yayınlanma Tarihi : 08 Temmuz 2012 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün