"Ayşe Arman" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Arman" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Arman

İyi gün dostu

Dün bir arkadaşımın evinde başıma hoş bir şey geldi, yeni bir kavram öğrendim.

Biz "kötü gün dostu"nu biliriz, değil mi?

Kıymetli olan, değerli olan odur.

Öyle dostlarımız olsun isteriz.

Zor ya da acılı zamanlarımızda kapı gibi yanımızda olacak...

Ağladığımız omuz olacak...

Destek olacak...

Ben en önemlisinin hep bu olduğunu zannederdim.

Ama bugüne kadar.

* * *

"Allah razı olsun onlardan ama..." dedi Doktor Murat Dinçer.

"Kötü gün dostu daha kolay bulunur, zor olan iyi gün dostu bulabilmek..." Kafam karıştı birden, "Nasıl yani" dedim. İzah etti:

"Bazen kendinle ilgili müthiş bir haber alırsın, eteklerin zil çalar, acayip bir başarıya imza atmışsındır, terfi etmişsindir, aşık olmuşsundur, mutluluktan uçuyorsundur.... Paylaşmak istersin, anlatırsın... İşte o zaman anlarsın, karşındaki iyi gün dostu mu değil mi? Seni dinlerken, yüzünden bir bulut geçiyorsa, ağzını yüzünü buruşturuyorsa, senin mutluluğunla mutlu olmuyorsa, seni kıskanıyorsa... Geçmiş olsun, o iyi gün dostu değildir! Zordur zaten iyi gün dostu bulmak. Acıyı paylaşmak, mutluluğu paylaşmaktan daha kolaydır. O yüzden kötü gün dostu daha kolay bulunur..."

Düşünün bakalım, sizin kaç tane "iyi gün dostu"nuz var?

HAMİŞ Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun. Biz de Alya ile Dubai’de bayrağımızla yürüyeceğiz...

Pazartesi mesajları

HEP FAKİR AİLE ÇOCUKLARI ÖLÜYOR

Evet şanslısınız, askerlik çağında oğlunuz yok. Olsaydı da, nasıl olsa, bir yolunu bulurdunuz onu askere göndermemek için. Türkiye’de askerlik görevi, fakir çocuklar için. Hiç duymaydık sizin gibi yazar çizer çocuğunun askere gidip şehit olduğunu. Hep fakir aile çocukları ölüyor. (Selma E.)

- Valla, hiç kıvırtmayacağım: Haklısınız. İtiraz edenler çıkacaktır ama bu gözleminize ben de katılıyorum.

KADINLARI KAPATANLAR ERKEKLERDİR

Kadınları kapatanların yüzde 90’ı erkeklerdir. Çocukluktan başlayarak, abi, koca rolleri ile buna devam ederler. Hiçbir kadın, kendi kendine kapanmaz. "Günah... Allah’ın emri" diyerek, o kadınları teşvik ederler. Bu, onların elindeki tek kozdur. Zaten başka koza da gerek yok, çünkü bunun ötesi yok. "Allah’ın emri" diyen biriyle ne tartışabilirsiniz ki? Ben eşlerinin kapanmasını talep eden erkeklerin, kendilerine güveni olmayan erkekler olduğuna inanıyorum. İnanç değil mi, bu da benim inancım! (Sinan A. K.)

- Size de katılıyorum. Dindar olup, karısının kapanmasını talep etmeyenler, kimseye zor kullanmayanlar var... Benim alkışım onlara...

KOMANDO OLAN SEVGİLİM ÖLMESİN

23 yaşındayım. Sevgilimle üniversitede tanıştık. Beş senedir beraberiz, bir günümüz dahi ayrı geçmedi. Hani insan, sırf o yaşasın, ona bir şey olmasın diye kendiden vazgeçer ya, biz o haldeyiz, kıyamayız birbirimize. Şimdi o, komando.15 gün sonra da asteğmen olarak, kura çekip görev yerine gidecek. Bu yeni yer, yüzde 70 Güneydoğu olacak. İçimde öyle büyük bir korku var ki anlatamam. Belki aylarca ondan haber alamayacağım, belki onu bir daha hiç göremeyeceğim, belki öldüğü haberi gelecek. Beraber yaşlanamayacağız, görmek istediğimiz yerleri göremeyeceğiz, bizim hiç çocuğumuz olamayacak, kavga edemeyeceğiz, sonra barışıp birbirimize sıkı sıkı sarılamayacağız ve hayalini kurduğumuz daha bir sürü şeyi yapamayacağız... Ne için? Sayısı 3000 kişiyi bulduğu söylenen şerefsizler için. Oysa, biz daha hayatımızın başındayız ve yaşayacak çok şeyimiz var... (Nisan.)

- Şşşşşşttt, sakin ol. Sen moralsiz olursan, ona ne yapsın. Bozma moralini. Bütün gücünü topla, ihtiyacın olacak. Gör bak, her şey iyi olacak, yeter ki sen inan. Sağ salim gidecek, sağ salim gelecek. Ve bütün bu yaşadığınız zorluklar, sizi birbirinize daha çok bağlayacak.

ÜÇ RÖPORTAJDA AYNI ELBİSEYİ GİYDİN

Hüsnü şenlendirici röportajında giydiğin elbiseyi, Candan Erçetin röportajından hatırlıyorum ve şu an çıkaramadığım bir röportajından daha. Etti mi 3 röportaj! Hep aynı kıyafet! Haftada bir, değişik kıyafet bulmak, buluşturmak, icabında bir sponsorla anlaşmak senin için zor olmasa gerek. Okurun olarak, aynı elbiseyi bir daha üzerinde görmek istemiyorum. (Burcu)

- Sizin için üzgünüm çünkü göreceksiniz! Şimdiye kadar yaptığım her röportaj için yeni bir kıyafet alsaydım, yanmıştım. Gazeteciliği mankenlik ve modellikle karıştırmayın...
X