« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İyi futboldan ödün vermedik

Kayserispor Teknik Direktörü Şota Arveladze, Sarı-kırmızılı kulüpte ilk sezon yaşadıklarını ve lig 6.'lığıyla tamamlanan sezondaki gelişmeleri anlattı.
OKTAY ENSARİ - KAYSERİ / DHA
SON GÜNCELLEME

İkinci yarıdaki kötü sonuçlara rağmen kendisine destek çıkan yönetimi öven Gürcü teknik adam, eksiklerinin çokluğuna rağmen, hiç bir zaman güzel futboldan ödün vermediklerini söyledi.

Spor Toto Süper Ligi'nin tek yabancı çalıştırıcısı Şota Arveladze, "Futbolu hiç çirkinleştirmekten yana olmadım. Dikkat edin, zaman geçsin diye son dakikalarda oyuncu bile değiştirmedim. 4 kilit oyuncumuzun sakatlığı ve gidişleri bizi çok etkiledi" dedi.

Daha önce Trabzonspor'da top koşturduğunu, daha sonra futbol yaşamını Hollanda'da sürdürdüğünü ve bu kez Türkiye'ye teknik adam olarak geldiğini hatırlatan Şota Arveladze, ikinci yarıdaki düşüş nedeniyle yönetimin kendisine toleranslı davranmasını da överek geride kalan sezonu DHA'ya şöyle özetledi:

"Türkiye Kupası'nda ve Süper Lig'de daha iyi yerde olabilirdik. Ne yazık ki beceremedik. Süper Lig'de en azından 3 veya 4. sırada olabilirdik. Ama olmayınca, çok üzüldük. Zira, ligin en çok çalışan ve futbolu çirkinleştirmeyen, güzel futboll oynayan ekiplerinden biriydik. Eksiklerimizin çokluğuna rağmen güzel futbol oynama arzumuzdan hiç bir zaman ödün vermedik. Hatta, oyun çirkinleşmesin diye son dakikalarda oyuncu değiştirme gereği bile duymadığım çok maç oldu. Ancak, sakatlıklar ve ani gidişler, kendimi savunmak için söylemiyorum ama bizi çok olumsuz etkiledi. Cangele'nin, Eren Güngör'ün, Troisinin, Önder'in ameliyatları, Selim ve Savaş'ın burnunun kırılması, kaleci Souleymanou'nun uzun süreli sakatlığı, haksız kırmızı kartlar, ofsayttan yediğimiz golleri, puan cetvelinde zirveden uzaklaşmamıza yol açan nedenler arasında sayabilirim. Asıl önemli olan 4 kilit oyuncumuzun durumları, Kayserispor'un zirveden kopmasına, ikinci yarıda puan kaybı yaşamamıza yol açtı. İlk yarıyı 38 puanla bitirdik ama ikinci yarıda Aleksander ve Zaleyata'nın gidişi, Santana'dan yaşadığı sakatlıklar nedeniyle yeteri kadar faydalanamayışımızı, kaleci Souleymano'nun uzun süren sakatlığı, bizi kilit oyuncularımızdan yoksun bıraktı. Genç bir takımız. Her maça sakatlıklar, gidişler ve kart cezaları yüzünden farklı kadrolarla çıktık. Çok sabırlıyım. Top şişirmedik. Son dakikalarda oyun çirkinleşmesin diye oyuncu değişikliğine gitmedik, karşı kaleye uzun toplar atmadık, zamana oynamadık."

Şota Arveladze, sezon bitiminde Türkiye liglerindeki tek yabancı çalıştırıcı olarak kalmasını ise, "Övünmeyi sevmem ama demek ki en iyisi benmişim. Yönetimin desteği, bana inanmaları da bunun sonucudur" diye yorumladı

 

Bunları da Beğenebilirsiniz