KASTAMONU HABERLERİ

İyc’den Hicret Ve Aşure Günü Programı

IHA
25.10.2015 - 17:03Son Güncelleme : 25.10.2015 - 17:04

İlim Yayma Cemiyetinde Hicret ve Aşure Günü programı yapıldı.

IHA

İlim Yayma Cemiyeti, Hicret ve Aşure Günü nedeniyle bir program düzenledi.
İlim Yayma Cemiyetinde yapılan programda, ilk olarak Kur’an-ı Kerim okundu. Ardından kaside ve ilahi dinletisi gerçekleştirildi. Programda konuşan İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şube Başkanı Fatih Köse, “Hz. Nuh aleyhisselamın Nuh tufanında insanları kurtuluşa davet etmiştir. Birçok insan, o günkü yokluk ve telaş içerisinde peygamber efendimizin çağrısına kulak vermemesi ve sonucunda helak olması. Aslında da günümüzde de bir tufan yaşıyoruz. İnsanlar birbirleriyle bağırarak konuşuyor, insanlar birbirlerini anlamıyor, dinlemiyor, kulak vermiyor. Herkes günlük telaşlar içerisinde gününü gün etmekte geçiriyor. Cenabı Allah, bizlere içerisinde yaşadığımız tufandan kurtulanlardan eylesin inşallah” dedi.
Köse, “Bugünde aslında Hüseyinlere sahip çıkamıyoruz. Nasıl diktatör Sisi’nin kurşunlarıyla canını veren 19 yaşındaki Esma kardeşimize sahip çıkamadıysak, nasıl Mavi Marmara gemisiyle siyonist İsrail’e karşı mücadele eden o mübarek insanlara sahip çıkamadıysak, 14 yaşında Kurban Bayramında fakir ailelere kurban dağıtan Yasinlere sahip çıkamadıksak, bugün şehitlerimize de sahip çıkamıyoruz. Bu vesile ile bizler, bu dünyada yaşanan kerbelaya ve kaybettiklerimiz Hüseyinlerimizle ilgili dertlenmemiz, düşünmemiz, tefekkür etmemiz gerekiyor” diye konuştu.
Dünyanın her tarafında Müslümanların, mazlumların yaşadıkları coğrafyadan değişik bölgelere hicret etmek zorunda bırakıldığını ifade ede Fatih Köse, “Afrika’nın ve yakın Doğu’nun kaynaklarıyla sahte bir zenginlik yaşayan Batı dünyası, sınırlarına ve kapılarına gelen Müslüman dünyasına inançlarına, yaşantılarına bakılarak ayrım yapılıyorlar. Bu çifte standardı dünyadan, bizler insanlığın son adası olan Anadolu’da yaşıyoruz. Gerçekten bu topraklar tarih boyunca Hz. Muhammed’in ümmetine ev sahipliği etmiş, mazlumların yanında olmuş, zalimlerin karşısında durmuş topraklardır. Bizlerinde bu bakımdan omzunda çok büyük sorumluluklar vardır. Milletimizi, birlik ve dirlik içerisinde olması ve yeni bir dünya kurması için bu sorunlarla mücadele edecek şekilde hazırlıklı olması gerekiyor. Siyasetçilerimize, bürokratlarımıza, akademisyenlerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize ve tabii ki de İlim Yayma Cemiyetine önemli vazifeler düşüyor. Bizler, üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Bu sorunları dert edinen gençliği yetiştirmek için gayret ediyoruz. Allah bizim, bu kutsal yolda yar ve yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından Diyanet Eğitim Merkezi’nde görevli Mehmet Çelebi konferans verdi. Çelebi, konferansında hicretin öncesi ve sonrası ile öneminden bahsetti.
Programın ardından, davetlilere aşure ikram edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden İyc’den Hicret Ve Aşure Günü Programı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2015 tarihinde saat 17 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İyc’den Hicret Ve Aşure Günü Programı haberi güncellenecektir.

  KASTAMONU NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   12:50
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı