ANKARA HABERLERİ

İvedik’te AR-GE vurgusu

Murat YILMAZ
20 Nisan 2016 - 17:12Son Güncelleme : 20 Nisan 2016 - 17:13

İvedik OSB’de inşaatı devam eden Teknopark’ı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sanayicilere AR-GE çağrısı yaparak, “İstikametimiz Türkiye’yi yüksek teknoloji üreten bir ülke haline getirmektir. Bunun için de kamu özel sektör işbirliğiyle her türlü planlamayı yapıyoruz” dedi.

Murat YILMAZ

İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) sanayicilerle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, inşası devam eden Teknopark’ı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kurtulmuş, ayrıca İvedik’teki firmaların stantlarını gezerek yerli ürünleri de inceledi. 2 yıl önceki ziyaretinin ardından İvedik’te başlatılan Teknopark inşaat çalışmasının hızla ilerlemesinin önemli olduğunu belirten Numan Kurtulmuş özetle şunları söyledi: 

ENGEL ÇIKARANI SÖYLEYİN

“Türkiye orta gelir ve orta teknoloji tuzağından hızla uzaklaşacaktır. Bunun yolu makro ekonomik istikrarı sürdürmektir. Ama bu tek başına yetmez. Türkiye’nin daha çok marka ve yüksek teknoloji üreten, uluslararası alanda rekabet edebilen bir ülke haline gelmesi lazım. 2004’te gayri safi yurtiçi milli hasılasının sadece 0,52’si AR-GE’ye gidiyordu. 2014 yılı itibariyle bu iki katına çıkmış, artık 18 milyar dolar AR-GE’ye gidiyor. Sanayimizin artık her türlü bilgi birikimi ve insan kaynakları var. Bizim istikametimiz Türkiye’yi yüksek teknoloji üreten bir ülke haline getirmektir. Bunun için de kamu özel sektör işbirliğiyle her türlü planlamayı yapıyoruz. Hükümetimiz yüksek teknolojiyi üreten herkese teşvik vermeyi sürdürüyor, bu konudaki teşviklerimizi de artırarak devam ettireceğiz. Herhangi bir yatırımcı kardeşimiz herhangi bir engelle karşılaşırsa bu engelleri bizimle paylaşsın. Bu süreç içerisinde kimsenin engel çıkarmasına müsamaha edemeyiz.”

HER DÜKKAN AR-GE MERKEZİ

İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin ise 8 bin işyeriyle 700 milyon dolar ihracaat yaptıklarını ve 6 milyar dolarlık da ticaret hacmine sahip olduklarını ifade etti. İvedik’teki Teknopark’ı AR-GE kültürünü geliştirmek için kurduklarına vurgu yapan Gültekin özetle şöyle konuştu: “Türkiye’de 300 tane organize sanayi bölgesi var, bizim gibi üretiminin dışında hizmet sektörüne de omuz veren yok. İvedik OSB gibi yatırım yapan OSB’de yok. Bizim Teknokent’imiz bir çok üniversitedekilerden daha büyük, daha görkemli. Bilimsel ve teknolojik üretim kapasitesine sahip. Hiçbir organize sanayi bölgesinde böyle bir yatırım yapan çalışma yapan OSB yok varsa çıksın. Yeni bir sıçrama için AR-GE ve inovasyon seferberliği yapmamız lazım. AR-GE seferberliğini yaparak dünya ülkelerinin seviyesine çıkmamız lazım. Düşük düzeyli teknolojiden ileri teknolojiye gidebilmek için Teknokent’i yaptık. Sanayicimizin AR-GE kültürünü geliştirmek teknoloji bilgilerini artırmak, geleneksel yapıdaki üretim merkezlerini teknolojiye taşımak için kurduk. İvedik Organize Sanayi Bölgesi’ni AR-GE merkezi haline getireceğiz her dükkan bir AR-GE merkezi olacak herkes AR-GE yapacak.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İvedik’te AR-GE vurgusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2016 tarihinde saat 17 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İvedik’te AR-GE vurgusu haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı