ANKARA HABERLERİ

İvedikköy mezarlık olmayacak

Mert Gökhan KOÇ
10.02.2018 - 15:40Son Güncelleme :

Hürriyet Ankara’nın ‘İvedikköy’de mezar isyanı’ manşetiyle gündeme taşıdığı, İvedikköy Mahallesi sakinlerinin, kendi mahallelerinden Karşıyaka Mezarlığı’na 105 dönümlük bir arazinin dahil edilmesini protesto etmesi haberi ses getirdi.

Mert Gökhan KOÇ

Önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edilen kararla birlikte İvedikköy’ün mezarlık yapılmasına yönelik plan iptal edildi. Meclis Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez’in yönettiği oturumda gündeme gelen İvedikköy Mahallesi hakkındaki İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu oy birliğiyle kabul edildi. Raporda, mahalle sakinlerinin söz konusu mezarlık alanı planının iptalen 15 Temmuz Şehitleri Anıtı ve Şehitler Hatıra Ormanı yapılmasını talep ettikleri ve konu hakkında yargı sürecini başlatmış oldukları belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

TALEP KABUL EDİLDİ

“Anılan sıkıntıyı gidermek amacıyla Karşıyaka Mezarlığı’ndan kopuk İvedikköy yerleşik alanı kuzeyindeki mezarlık planından vazgeçilerek eski imar durumu olan özel proje alan planına dönülmesi ya da köylülerin talebi doğrultusunda hatıra ormanı içinde ‘Şehitler Anıtı’na ayrılması tarzında öngörüde bulunulduğu hususları tespit edilmiş olup, mezarlık planından vazgeçilmesi talebinin kabulü, özel proje alanına ticari rekerasyon kullanımında E: 0,10 H:2 kat imar durumu verilmesi suretiyle 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişikliklerinin onayı uygun görülmüştür.”

KÖYLÜLER İSYAN ETMİŞTİ

İvedikköy Mahallesi sakinleri, yaşadıkları bölgenin mezarlık yapılması kararını, “Zaten karşımızda 3 bin dönüm mezarlık var. Bizden alacakları 108 dönüm, Ankara’nın mezar sorununu çözecek mi? Bundan çok daha büyük alanlar var, mezarlık sorununu 100 dönüm çözmez. Bizi burada mengene gibi sıkıştıracaklar. 3 bin dönümlük bir alan daha önce mahallemizden Karşıyaka’ya verilmiş. Bu köy, Osmanlı’dan kalma bir köydür. Yüzlerce yıllık geçmişi var. Bu tepeye ne kadar mezar sığdırabilecekler?” ifadeleriyle eleştirmişti. Hürriyet Ankara, konuyu 12 Ekim 2017’de ‘İvedikköy’de mezar isyanı’ manşetiyle gündeme taşımıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İvedikköy mezarlık olmayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Şubat 2018 tarihinde saat 14 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İvedikköy mezarlık olmayacak haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:31
 • Guneş
  06:54
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı