Gündem Haberleri

GÜNDEM

  iTunes 1 milyar şarkı sattı

  Hürriyet İnternet
  27 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Şubat 2006 - 10:48

  Tüketici elektroniği devi Apple, yaptığı bir duyuruda online müzik hizmeti iTunes’un bir milyar şarkı sınırını aştığını açıkladı. Nisan 2003’te faaliyete başlayan iTunes, kullanıcılarına tek tek veya toptan bir şekilde şarkı satın alma imkanı sağlıyor. iTunes, geçtiğimiz aylarda kullanıcılara video klip ve film satın alma imkanı da sunmaya başlamıştı.

  iPod MP3 çalarları ve Macintosh bilgisayarlarıyla tanınan Apple, iTunes hizmetiyle yeni bir rekora daha imza attığını açıkladı. Duyuruda, faaliyete başladığı Nisan 2003’ten bu yana Apple’ın müzik hizmeti aracılığıyla indirilen şarkı sayısının 1 milyara ulaştığı belirtildi. Apple’ın üç yıldan az bir sürede elde ettiği bu başarı, şirket için yeni bir kilometre taşı olarak yorumlanıyor. İlk etapta Kuzey Amerika’da hizmete giren iTunes, daha sonra Avrupa’ya ve Uzak Doğu’ya yayılarak ardı ardına satış rekorları kırmıştı.

   

  iTunes’dan indirilen 1 milyarıncı şarkı, İngiliz rock topluluğu Coldplay’in “X&Y” albümünden “Speed of Sound” oldu. Şarkıyı indiren kişi ise ABD’de yaşayan Alex Ostrovsky isimli bir şahıs. 1 milyarıncı şarkıyı indiren Ostrovsky, Apple tarafından 20 inçlik bir iMac, 10 adet beşinci jenerasyon iPod ve iTunes üzerinden satılan her şey için 10 bin dolarlık bir hediye çeki ile ödüllendirildi. Apple hatta bunlarla kalmayıp Ostrovsky’nin adını ABD’de bulunan Juilliard Müzik Okulu’nda açacağı bir bursa verecek.

   

  Kullanıcı dostu yapısı dahilinde video ve podcast desteği sunan, iMix playlist paylaşımı sağlayan, iPod ile eşsiz bir uyum sergileyen ve kullanıcı haklarına yeni bir boyut kazandıran iTunes hizmeti, Mac ve PC kullanıcılarına yasal bir şekilde müzik ve video dosyaları satın alıp indirme imkanı sağlıyor. iTunes müzik hizmeti bünyesinde; 3 bin 500 müzik videosu, Pixar ve Disney’den kısa filmler, çeşitli TV şovları, 35 bin podcast, 16 bin sesli kitap ve 2 milyondan fazla müzik parçası yer alıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı