Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İttifaklar ne kadar müttefik yaratır?

Cüneyt ÜLSEVER

Dünkü gazeteler yerel seçimlerde ANAP-DSP ittifakından bahis ediyorlar, hatta büyük şehirlerdeki olası ortak adayların isimlerini veriyorlar. Böyle bir işbirliğine neden ihtiyaç duyuluyor? Cevabı yetkililer dolandırarak verseler de esasında niyet belli: Fazilet'in büyük şehirlerdeki kazanma şansını bertaraf etmek!

Ortak strateji ‘‘bir partiyi dışlamak’’ üzerine kuruluyor ve merkez-sağdaki bir parti ile merkez-soldaki bir parti müşterek hareket etmeye çalışıyor. Bu arada ANAP'ın DYP ile ilgili, DSP'nin CHP ile ilgili fantezilerini de hesaba katmak gerekiyor.

Negatif enerji üzerine pozitif politika nasıl üretilecek, benim buna aklım ermiyor!

Böyle bir ittifak millete ‘‘ne olacağının’’ değil, ‘‘ne olmayacağının’’ ipucunu veriyor.

Üstelik, yaz başında gazeteci Mehmet Barlas'ın evinde DYP ve Fazilet başta olmak üzere bazı parti liderleri ortak bir yemekte buluşunca, o zaman da olası bir Fazilet-DYP ittifakı gündeme gelmiş ve bir kaşık suda kıyamet koparılmıştı.

Şimdi de olası bir ANAP-DSP ittifakı benim aklıma bazı sorular getiriyor.

1- Bu ittifak başka ittifaklara cevaz vermez mi? Karşı ittifak da cephesini demokrasi platformu üzerine kurarsa bu durum 55. Hükümet'te görev almış partileri daha zor bir duruma sokmaz mı? Demokrasi platformu ister istemez Türk Silahlı Kuvvetleri'ni siyasetin ortasına daha beter sürüklemez mi?

2- ANAP-DSP ittifakı, karşı taraf demokrasi platformuna dönüşünce, mecburen laikler platformu haline gelmez mi? Bu durumda da zaten 28 Şubat'tan beri ‘‘kırk katır ile kırk satır’’ arasında tercih yapmak zorunda bırakılan milleti daha da fazla germez ve bölmez mi?

3- Zaten aday belirlemek partilerin en korkulu rüyasıdır. Partiler içinde tüm dargınlıklar bu dönemde ortaya çıkar. Partili yöneticilerin seçimlerde en büyük zorluğu aday olmayan delegeleri motive etmek ve çalıştırmaktır. Bu kez ANAP örgütü DSP adayı için veya DSP örgütü ANAP adayı için nasıl çalışacak?

4- Bu iki partinin elinde seçmenin 2. tercihinin birbirleri olduğuna dair herhangi bir saha çalışması var mı? Bugüne dek siyasi platformda biri sağ, diğeri sol parti olarak yer alıyorlardı. Bu iki partinin klasik seçmeni, laiklik tartışmalarına boş verip, ittifak durumunda cenahındaki diğer partilere yönelemez mi? Özellikle ‘‘siyasi temizlik’’ konusunda varoşlardaki platformu sadece Fazilet ile paylaşan DSP bu durumda kaş yaparken göz çıkarmak durumuna düşemez mi?

5- Zaten ANAP'ın sola, DSP'nin sağa kaydığı iddiaları varken DYP ve CHP bu ittifakı bu iddialar yönünde kullanmaz mı?

Taşıdıkları vehimleri millete mal etmeye çalışan, proje üretmeyi sadece toplum mühendisliği zanneden siyasi partilerimiz palyatif çözümleri doğal rekabete tercih ettikleri sürece bu ülke normalleşmeyecek ve basit bir demokrasinin tadına varamayacağız!X