Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İttifaka ret

  Hürriyet Haber
  28.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.01.1999 - 00:01

  Başbakan Bülent Ecevit, 18 Nisan seçimlerine kendi güçleriyle gireceğini belirterek, ittifak yapacaklarına ilişkin iddiaları yalanladı. Ecevit, CHP Lideri Deniz Baykal'ın, 28 Şubat süreciyle ilgili değerlendirmesine ise ‘‘İşin zor yanı böyle saçmalıklara yanıt verebilmek’’ karşılığını verdi.

  Ecevit, dün partisinin Meclis grup toplantısına gelirken, gazetecilerin Aydın Güven Gürkan'ın adaylığıyla ilgili sorularını ise ‘‘Bilmiyorum, duymadım, düşünmedik’’ diyerek yanıtladı. Ecevit grupta şu mesajları verdi:

  YANLIŞ YORUMLUYORLAR

  18 Nisan seçimlerine, rejim tartışmalarını geride bırakarak huzur içinde giriyoruz. 28 Şubat defterinin kapandığına ilişkin açıklamamı, bazı çevreler amacımın dışında yorumlamaya uğraşıyorlar. Bu sözlerdeki asıl amacım; laik, demokratik rejim ile ilgili kaygıların büyük ölçüde ortadan kalktığını, laiklik karşıtı akımların rejimi sarsabilecek gücü büyük ölçüde yitirdiklerini belirtmekti.

  BAYKAL SAÇMALIYOR

  Rejime ilişkin sözlerime de kimi çevrelerden ilginç tepkiler geliyor. Tepkilerden en ilginci Baykal'dan geldi. Baykal, soru biçiminde eleştiriler getirdi. Gelin de bu sorulara yanıt verin. En zor işlerden biri, böyle saçmalıklara yanıt veya karşılık verebilmektir. Bu sorular karşısında ben ancak 'Pes' diyebiliyorum.

  BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ

  Kendime ve partimize güvenerek, seçimlere ilişkin tahminde bulunmak isterim. Önümüzdeki seçimlerde DSP, oylarını en çok arttıran parti olacaktır. 1995'de solun birinci partisi oldu, 1999'da da büyük olasılıkla ülkenin birinci partisi olacaktır.

  İTTİFAK YAPMAYACAĞIZ

  Bizim dışımızdan kaynaklanan ittifak haberleri gerçek dışıdır. En büyük ilden, en küçük beldeye kadar, her yerde hem milletvekili, hem de yerel yönetim seçimlerine kendi başımıza, kendi gücümüzle gireceğiz. Her yerden adaylık için yoğun akın var. Her yerde adımızla, andımızla, ak güvercinli bayrağımızla seçimlere gireceğiz.

  HEP MACERASI OLMASIN

  CHP'nin, HADEP kaynaklı adaylara kapılarını açtığı, HADEP ile gizli ittifaka hazırlandığı yönünde duyumlar alıyoruz. Bunların doğru olmadığını umarım.

  DSP Grubu'na hazırlık...

  Başbakan Bülent Ecevit, dün partisinin Meclis Grup gelirken, yanında her zaman olduğu gibi Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan vardı. Başbaşa gruba doğru yürüyen Ecevit ve Özkan ufak bir değerlendirme yaptılar. Ecevit daha sonra gruptaki konuşmasında önemli mesajlar verdi. Ecevit, ‘‘En büyük ilden, en küçük beldeye kadar kendi gücümüzle seçimlere gireceğiz’’ dedi.

  Ecevit temizliği

  DSP Lideri Bülent Ecevit Başbakan olunca, uzun bir aradan sonra ilk defa Başbakanlık binası da yıkandı. Temizlik elemanları hortumları getirip, binanın önünü ve merdivenlerini yıkadılar, süpürdüler. Başbakanlık binasının dışında yapılan bu temizliğin içeriye nasıl yansıyacağı merak konusu oldu.



  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı