Ege Haberleri

EGE

  İTO'dan destek

  İZMİR, (DHA)
  15.09.2013 - 01:50 | Son Güncelleme: 14.09.2013 - 11:33

  Başkanı Ekrem Demirtaş Kadifekale’yi ziyaret etti.

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, üyelerle Agora ve Kadifekale’yi ziyaret ederek, Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy’dan bilgi aldı.
  2003 yılından beri Agora’nın bulunduğu bölgedeki Antik Smyrna kazılarını desteklediklerini ifade eden Demirtaş, “Verdiğimiz destek 3 milyon lirayı aştı. Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin de çok önemli destekleri var. Özellikle Kadifekale eteklerindeki antik tiyatro da ortaya çıkarıldığında bu bölgenin cazibesi bir kat daha artacak. Ama daha yolumuz uzun, çünkü Agora ve çevresinin yaklaşık 2500 yıllık bir tarihi var. Bundan sonra da kazı başkanlığına istedikleri her türlü desteği vermeye hazırız. Akın Ersoy’a her zaman aynı şeyi söylüyoruz, ‘Siz yeter ki kazın ve çalışın, kaynağı sorun etmeyin’ diyoruz” dedi.

  Büyük ilgi görüyor
  Ersoy ise İzmir Ticaret Odası’nın da desteği ile Smyrna Agorası’nın çevresinde daha önce bilinmeyen Mozaikli Yapı, Kent Meclisi, hamamla iki caddeyi ortaya çıkardıklarını, söyledi. Ersoy, “Özellikle duvar resimleri dünya çapında büyük ilgi görüyor. En son National Geographic’in İspanyol versiyonunda yayınlandı. Kadifekale’de daha önce bilinmeyen Türk İzmir’in belki de ilk ibadet yapısı veya ilk yapılarından biri olan mescidi ortaya çıkardık. Bizans Sarnıcı’nın kazı ve bakım işleri yapıldı. Artık sarnıcın içi gezilebiliyor. Surların bugün ayakta bulunmayan güney hattı kazılarına devam ediyoruz. Agora’nın alt tarafında yeni bir giriş kapısı projesi de var. Bu gerçekleşirse Agora’ya gelen ziyaretçi sayısı artacaktır” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı