Ege Haberleri

  İTO'da dış ticaret semineri

  Tufan HAMARAT / İZMİR
  04.12.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası'nda (İTO) Ekonomi Bakanlığı'ndan uzmanların da katılımıyla düzenlenen Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri'nde konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, üyelerinin ihracatla tanışması ve ihracatçı üyelerinin de yeni pazarlara taşımasına özel bir önem verdiklerini söyledi.

  İTO Meclis Salonu'nda, Ekonomi Bakanlığı'nın koordinasyonu ve İTO'nun ev sahipliğinde Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Seminerin moderatörlüğünü İTO Finans Danışmanı Halit Soydan yaptı. Seminerin açılışında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Üyelerimizi ihracatla tanıştırmak, ihracatçı üyelerimizi de yeni pazarlara taşımaya özel bir önem veriyoruz. Bu kapsamda, 1997 yılından beri üyelerimize nakti fuar teşviki veren ilk odayız, her yıl 400'ün üzerinde üyemiz odamızdan nakdi fuar teşviki alıyor. Yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda oda olarak stant açıp, üyelerimize bedelsiz tanıtım masaları tahsis ediyoruz. Üyelerimizi yabancı işadamları ile sanal ortamda eşleştirmek için 2002 yılında 'Turkish World Partners' portalını kurduk. Üyelerimiz için özel pazar araştırmaları yapıyoruz. Sektör ve pazar analizleri yapıyoruz" diye konuştu. İTO'nun, Ekonomi Bakanlığı'nın yüzde 75 desteğiyle yürütülen Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (UR- GE) Projeleri'nin en başarılı partnerlerinden biri olduğunu kaydeden Demirtaş, "Bugüne kadar kuyumculuk, plastik, ayakkabıcılık, gelinlik ve abiye sektöründe yürüttüğümüz UR- GE Projeleri'ne ek olarak tıbbi malzemeler, kimya ve bilişim sektörlerinde de yeni proje çalışmaları devam ediyor. UR- GE Projesi'ne katılan üyelerimiz, ihracat bağlantıları yapmaya başladı" dedi.

  Daha sonra, 42 ülkeye ihracat yapan BTM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez ile Farbe Tekstil San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Seminer, Ekonomi Bakanlığı'ndan katılan uzmanların, 'Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri', 'İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları' gibi konularda verdiği bilgilerle devam etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı