İZMİR HABERLERİ

İTO Üyelerinden Bakan Kutbettin Arzu’ya Kırmızı ET Raporu

IHA
10.10.2015 - 12:26Son Güncelleme :

İZMİR TİCARET ODASI (İTO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI EKREM DEMİRTAŞ, KIRMIZI ET FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÖNERİLERİN YER ALDIĞI RAPORU ANKARA’DA GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI KUTBETTİN ARZU’YA İLETTİ.

IHA

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kırmızı et fiyatlarındaki artışın önlenmesine yönelik önerilerin yer aldığı raporu Ankara’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’ya iletti.
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yönetim kurulu sayman üyesi Cüneyt Güleç, meclis üyeleri Ahmet Dönmezler ve Tahir Selçuk Yavuz, et fiyatlarında son dönemde yaşanan artışın engellenmesine yönelik önerilerin yer aldığı raporu iletmek üzere, Ankara’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’yu ziyaret etti. Bakan Arzu, İzmir Ticaret Odası’nın önerilerinin kendileri için önemli olduğunu belirterek, raporu ilgili birimleriyle birlikte değerlendireceklerini ifade etti.
Sektör paydaşlarıyla yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, “Yaptığımız her çalışmada sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerini alıyoruz. Türkiye, 2002 yılından bu yana tarımsal alanda önemli gelişmeler kaydetti. Bu dönemde ülkemizin tarımsal hasılası 23 milyar dolardan 61 milyar dolara yükseldi. 18 milyar dolarlık tarım ve gıda maddesi ihracatı gerçekleşti. Ülkemiz et üretimi 420 bin tondan, 1 milyon tona geldi. İzmir Ticaret Odası’nın önerileri de önemli, raporu ilgili birimleriyle birlikte değerlendireceğiz” dedi.
Kırmızı et fiyatlarındaki artışın önlenmesi için gerekenlerin acil olarak uygulamaya konulmasının hayvancılık sektörü için büyük önem taşıdığını belirten Demirtaş, "Odamız Meclis Toplantısında et fiyatlarındaki artış ve yarattığı sıkıntılar gündeme geldi. Bunun üzerine, ilgili komitelerimizin de görüşünü alarak kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerilerimizi içeren bir rapor hazırladık. En başta gelen sorun, girdi maliyetlerinin yüksekliği. Yüksek olan girdi maliyetleri doğal olarak fiyatlara da yansıyor. Sektörün fiyat ve fiyat dışı enstrümanlarla desteklenmesi gerekiyor. Üreticilerin üretimini sürdürmesi için verimlilik artışı esas alınmalı. Üreticilerimizin sürdürülebilir üretim yapmasına olanak sağlayan düzenlemeler yapılırken, aynı zamanda halkımızın da uygun fiyatta et tüketebilmesi sağlanmalı" diye konuştu.
Toplantıya katılan Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan ise, sanayici ve üretici sözleşmeli besicilik modelini teşvik edeceklerini belirterek, "Sanayicinin et ihtiyacının çözümüne yönelik, sanayici üretici sözleşmeli besicilik modelini teşvik edeceğiz. Bununla ilgili tebliğ çalışmalarımız son aşamaya geldi. Et arzının azaldığı dönemlerde Et ve Süt Kurumu, et sanayi ve yemek fabrikalarına et satışına devam edecek. Ancak, besilik hayvan ithalatı da uzun vadede çözüm olmayacak, bunun yerine kendi üretimimizi artırmamız gerekiyor” dedi.
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, hayvancılık sektöründeki gelişmeler, teşvikler ve uygulamalara yönelik sektör temsilcilerine bilgi vermek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan’ı İzmir’e davet etti. Toplantıya katılan sektör temsilcileri ise, süt üretimini artırmada yapılan çalışmaların, et üretiminde de yapılması gerektiğini dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İTO Üyelerinden Bakan Kutbettin Arzu’ya Kırmızı ET Raporu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ekim 2015 tarihinde saat 12 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İTO Üyelerinden Bakan Kutbettin Arzu’ya Kırmızı ET Raporu haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:33
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı