İTO: Ofer İstanbul Park için teklifte bulunmadı

A.A.
09.02.2006 - 12:28 | Son Güncelleme:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula 1 pisti İstanbul Park'ın işletme hakkı ihalesi için müracaat eden 7 firma arasında İsrailli işadamı Sami Ofer'in şirketinin bulunmadığını belirterek, “Benimle daha konuşmadılar. Ama projemize ilgi duyuyorlardır, ihaleye girmek istiyorlardır. Ben ihaleye ne kadar fazla şirket girerse o kadar fazla memnun olurum” dedi.

Yalçıntaş, İTO'nun “İhracata İlk Adım Programı”nın ikinci etabının başlaması nedeniyle düzenlenen toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ofer'in şirketinin Formula 1'e ilgisinin olup olmadığının sorulması üzerine, Yalçıntaş, bu konuda 3'ü yazılı, 4'ü de sözlü olmak üzere 7 firmanın müracaatı bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:  “Bu 7 tanesi için de benim bildiğim bay Ofer'in şirketi yok. Benimle daha konuşmadılar. Ama projemize ilgi duyuyorlardır, ihaleye girmek istiyorlardır. Ben ihaleye ne kadar fazla şirket girerse o kadar fazla memnun olurum. Ben buraya ilgi duyan tüm şirketleri o ihaleye girmeye davet ediyorum. Bu ihaleye mümkün olduğu kadar fazla şirketin girmesinden memnuniyet duyarım.”
Yalçıntaş, bir basın mensubunun “İhaleyi 1-2 hafta içinde açıklayacağınızı söylemiştiniz” demesi üzerine, geçen Pazartesi akşamı için projenin tüm ortakları olarak toplanıp ihale şartnamesine en son halini verme kararı aldıklarını, ancak kar yağışı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İstanbul Valisi'nin kendisinden toplantıyı ertelemesini istediğini, kendisinin de bu toplantıyı ertelediğini bildirdi. “Bu haftaya erteledik. Bu hafta neticelenecek inşallah. Onlarla bir araya geleceğiz” diyen Yalçıntaş, Finansinvest'in ise kendi çalışmasını bitirdiğini söyledi.

TEKNOPARK PROJESİ

Murat Yalçıntaş, İstanbul'da yapmayı planladıkları teknoparkla ilgili soruları yanıtlarken de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın bu konuda bir açıklaması bulunduğunu hatırlatarak, çalışmalar netleşmeden açıklama yapmasının doğru olmayacağını söyledi. Yalçıntaş, “Kesin bir netice elde ettiğimiz an bunu sizlerle paylaşacağıma emin olabilirsiniz. Bir çalışmam var. Ben kendi çalışmamda kesin bir netice elde etmediğimden dolayı sizlerle kendi spekülasyonlarımı paylaşmak istemiyorum. Çünkü yanlış olur. Ben İTO Başkanıyım. Ağzımdan çıkan her şeyin gerçekleşmesi lazım” diye konuştu. Teknoparkın yerinin belli olup olmadığı konusunda da, Yalçıntaş, ”Benim açımdan kesin. Böyle bir şeyin gerçekleşebilmesi için gerekli mercilerin bana bunu vermesi lazım. Şu anda benim açımdan kesin olan yerin iznini almaya çalışıyorum” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı