İTO ile Meksiko Ticaret Odası arasında işbirliği

A.A
05 Temmuz 2007 - 17:22Son Güncelleme : 05 Temmuz 2007 - 17:24

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Meksiko Şehri Ulusal Ticaret Odası arasında işbirliği ve dostluk anlaşması imzalandı.

Anlaşma, İTO'da, Meksiko Şehri Ulusal Ticaret Odası Başkanı Lorenzo Ysası Martinez ile İTO Başkanı Murat Yalçıntaş tarafından imzalandı.

Martinez, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye nasıl Avrupa ile Asya arasında bir köprü görevi görüyorsa, Meksiko City de Kuzey Amerika ile Güney Amerika arasında bir köprü görevi görüyor” dedi.

Türkiye ile Meksika arasında ortak hedefler bulunduğunu ifade eden Martinez, anlaşmanın bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde önemli bir araç olacağını vurguladı.

İTO Başkanı Yalçıntaş da iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son 10 yılık sürede önemli ölçüde geliştiğini, ancak bu gelişmenin henüz istenilen düzeyde olmadığını söyledi.

Serbest ticaret anlaşmasının 2007 itibarıyla AB ile Meksika arasındaki ticaretin yüzde 97'sinin serbestleşmesini öngördüğünü kaydeden Yalçıntaş, Türkiye'nin Gümrük Birliği hükümleri gereği AB tarafından imzalanan tercihli ticaret anlaşmalarına uyum sağlaması gerektiği ve bu anlamda çok sayıda ülke ile bu anlaşmaları imzaladığı dikkate alındığında, bir an önce Meksika ile benzer bir anlaşma yapmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

Türkiye ile Meksika arasında ciddi ihracat farkı bulunduğuna dikkat çeken Yaçıntaş, bu faklılığın nedeninin Meksika'nın uyguladığı yüksek vergiler olduğunu söyledi.

Yalçıntaş, Türkiye'nin Gümrük Birliğine olan yükümlülükleri uyarınca üçüncü ülkelere karşı Ortak Gümrük Tarifesi (OGT) uygulamakta olup, bu kapsamdaki vergi oranlarının yüzde 5-6 civarında olduğunu hatırlattı.

Meksika'nın ise Türkiye'ye yüzde 30-35 oranlarında gümrük vergisi uyguladığına işaret eden Yalçıntaş, kayıtlara göre 2006 yılı itibarıyla iki ülke arasındaki ticaret hacminin 401 milyon dolara ulaştığını, Türkiye'nin Meksika'ya ihracatının 140 milyon dolar, bu ülkeden ithalatın da 260 milyon dolar seviyesinde olduğunu kaydetti.


 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı