İZMİR HABERLERİ

İTO Fransız turizm heyetini ağırladı

DHA
06.10.2017 - 11:26Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ticaret Odası (İTO), İzmir’e gelen Fransız turist sayısını ve iki ülkenin seyahat acenteleri arasındaki iş birliğini arttırmak amacıyla Fransa’dan gelen turizmci heyetini ağırladı.

İzmir Ticaret Odası, Fransa’dan gelen 20 kişilik seyahat acenteleri heyetini misafir etti. Mücahit Büktüş Toplantı Salonu’ndaki buluşmaya İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş,  Fransız Seyahat Acenteleri Birliği  Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Christine Baal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Paris  Turizm ve Tanıtma Müşavirliği Görevlisi Harun Musa, Fransa Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve İZTAV Genel Sekreteri  Gül Şener katıldı. Açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, şunları söyledi:

“Le Petit Paris’e hoş geldiniz. İzmir’e bu sıfatı, 19’uncu yüzyılda kenti gezen tarihçiler vermişti. Şehrimiz “Le Petit Paris" olarak ta anılıyordu. Fransa ile İzmir ile ilişkilerimiz çok eskiye dayanıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Fransa’nın İzmir’de bir konsolosluğu vardı. Çünkü İzmir her zaman ticaretin merkezi olmuş bir kent. Kentimizde hala Fransız kökenli levanten yurttaşlarımız var. Fransız Fahri Konsolosluğumuz ve iki ülke ilişkilerini geliştirmek için çok başarılı çalışmalar yapan Fransa Fahri Konsolosumuz Zeliha Toprak var. Fransa’dan 2001 yılından bu yana ülkemize 12 milyon 898 bin turist gelmiş. İzmir’e 2016 yılı içinde 63 bin 384 Fransız turist geldi. Tabii İzmir’de giriş yapmayan ama İzmir’e gelenler bu rakama dahil değil. Fransızlar İzmir’de Alman ve İngiliz turistlerden sonra üçüncü sırada yer alıyor. Kentimizin potansiyeline, ilişkilerimize baktığımızda bu sayının az olduğunu düşünüyoruz. İzmir turizminin uluslararası arenada daha fazla tanınması için İzmir Ticaret Odası olarak turizmdeki çalışmalarımızı hızlandırarak sürdürüyoruz. Amacımız daha fazla turist çekmek. Karşımızdaki en büyük engellerden birisi ise ne yazık ki küresel terör. Dünyanın her ülkesinde yaşanan terör olaylar var. Paris’teki ve Nice’deki terör saldırıları hepimizi üzdü. Ama Paris halkı evlerine kapanmayarak, inadına sokağa çıkarak teröre karşı çok anlamlı ve net bir mesaj verdi. Aynı duruşu turizmde de sergilemeli, terör olayları nedeniyle hiçbir tatil rotasını değiştirmemeliyiz. Oda olarak, Fransız Seyahat Firmaları Birliği üyeleri olan sizleri gök kubbenin altındaki en güzel şehir İzmir’de ağırlamaktan son derece memnununuz."

 

"İKİ ÜLKENİN ORTAK DENEYİMİ VAR"

Fransız Seyahat Acenteleri Birliği Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Christine Baal'da iki ülkenin terör konusunda benzer acıları yaşadığını belirterek, "Terör konusuna değindiğiniz için bir şeyler söylemek istiyorum. Türkler ve Fransızların ortak bir deneyimi var. Hiç kimsenin aklına gelmezdi böyle olaylarla karışılacağımız. Bu şiddete karşı koymalıyız. Biz sizlerin yanındayız. Sizin de bizim yanımızda olmanızı sizden istiyoruz. Türkiye haritaya baktığımızda önemli bir konumda. İzmir, Türkiye’nin en güzel yerlerinden bir tanesi. Ülkenizin tümü böyle. Burası bizim için büyük bir destinasyon. Bizler Fransa Acenteli Birliği olarak Türkiye’deki  4 bin firmanın yüzde 80’i bizim bünyemizde. Bazıları İzmir’i ilk defa keşfediyor. Keşiflere daima açık olmalıyız. Verimli bir iş birliği yapmak istiyoruz. İlerleyen zamanlara da bunun meyvelerini alacağız. Ege Bölgesi ve İzmir’in güzelliklerini kabul etmemiz lazım. Alt yapınız ve otelleriniz son derece güzel ve kaliteli. Bize sunulan hizmetlerin kalitesi muazzam. Bize sunulan hizmetten o kadar memnun kaldık" şeklinde konuştu.

İzmir Ticaret Odası, İzmir’e Fransa’dan daha fazla turist gelmesi ve iki ülkenin turizm acenteleri arasındaki iş birliği arttırmak amacıyla heyete üç gün boyunca kentin tarihi güzelliklerini gezdirecek.

Mehmet CANDAN / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İTO Fransız turizm heyetini ağırladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı