İTO’daki kavga kimin yıldızını parlattı

Hürriyet Haber
15.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.08.2006 - 20:38

İSTANBUL Ticaret Odası’nda (İTO) görünürde makam aracı alımı sırasındaki iletişim; Ali Kopuz ile Bülent Barlak ve Ferruh Gök ilişkisinde patlamaya yol açtı. Bu üçlü Mehmet Yıldırım ile AKP arasındaki seçim yarışında az da olsa sonucu belirleyen kişilerdi. Hatta Barlak ve Gök’ün ifadelerine göre İbrahim Çağlar yerine son anda Murat Yalçıntaş’ın aday ve başkan oluşunda da kendileri etkin olmuşlar. Peki İTO’daki kavga kimin ’yıldızını’ parlattı.

25 Temmuz akşamı Kayseri’ye gitmek için hazırlanıyorum. Saat 21.20 civarı ve cep telefonum çaldı. Telefondaki ses "İTO yönetim kurulu toplantısında Ali Kopuz, Bülent Barlak’a yumruk attı" dedi ve telefon kapandı. Araştırdım, durum ciddi. Ertesi gün Hürriyet’teki ’kavga haberi’ bütün İTO habercilerini harekete geçirdi. Kavgayı Hürriyet’ten öğrenenler kavganın nedenini araştırdı. Sonuç; kavga Mercedes makam aracı tartışmasından çıkmış. Ancak öyle bir soru işareti kaldı ki kafamda büyüdü büyüdü ve hálá da büyüyor. Soru şu: "Kol kırılır yen içinde kalır mantığıyla aslında gizlenmesi gereken bu kavga kimin işine yaradı?"

Cevap: Murat Yalçıntaş’ın işine gelmedi. Çünkü; en çok onun başı ağrıdı. Bülent Barlak ve Ferruh Gök’ün işine gelmedi. Çünkü; bu ikili istifayı hiç düşünmüyorlar, Ali Kopuz ile yine aynı yönetim kurulunda ’uyumlu şekilde’ yollarına devam edecekler. İTO’daki güçlü muhalefetin lideri Mehmet Yıldırım da zaten onlara pek itibar etmiyor. Ayrıca, İTO’nun kavga sonrası ilk meclis toplantısında da gördük ki Mehmet Yıldırım dışında muhalefet potansiyeli olanlar da bu kavgadan hareketle etkili bir muhalefet hareketi tetikleyebilmiş değiller. Kavganın duyulması Ali Kopuz’un da işine gelmedi. Kendisi böyle bir kazaya karışmaktan son derece müsterih.

Bu kavganın olması ve dışarıya yansıması sadece İTO’da 2005 Mart’ındaki seçimde geceyarısı son anda başkan adaylığından çekilip, yerini Murat Yalçıntaş’a bırakan ve halen İTO’da Başkan Yardımcısı olan İbrahim Çağlar’ın işine yaradı.

Çekmeye çalıştığım fotoğrafın kadrajına şu iki unsur giriyor:

İbrahim Çağlar’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nezdinde ve TOBB içindeki popülerliği son 6 ayda çok yükseldi.

İTO’daki kavga da hiç alakası olmadığı halde Çağlar’ın yıldızını biraz daha parlattı.

Seçimli ve bol siyasetli 2007’de Çağlar’ı çok farklı yerlerde görebiliriz.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı