İZMİR HABERLERİ

İTO Başkanı Demirtaş: SUT artsın

DHA
21.12.2017 - 10:39Son Güncelleme :

İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, özel sağlık kuruluşlarının tarifeler nedeniyle zor günler yaşadığını belirterek, Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki (SUT) fiyatların arttırılmasını ve ek hizmet ücretlerinin serbest bırakılmasını istedi.

DHA

 

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, özel sağlık kuruluşlarının sağlık sektöründe çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, bu kuruluşlardan Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli olanların Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yer alan bedeller üzerinden verdikleri hizmetlerin karşılığını aldıklarını belirten Demirtaş, ancak yaklaşık 15 senedir Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki ücretlerin artmadığını söyledi. Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bu sağlık kuruluşları 31. İnsan Sağlığı Grubu Meslek Komitemize üye. Komite üyelerimizle biraraya geldik. Bu konuda çok ciddi sıkıntıları var. Oysa alınan malzemelerin, cihazların tamamına yakını dolar üzerinde alınıyor. Dövizin dur durak bilmeden yükselmesine karşılık özel sağlık kuruluşlarına uygulanan tarifenin aynı kalması, üstüne bir de ‘Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi’nde artış yapılmasına rağmen, Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki fiyatların artmaması üyelerimizin belini büküyor. Kamu kendi uyguladığı tarifeyi arttırıyor ama üyemiz olan özel sağlık kuruluşlarına yaptığı ödemeyi arttırmıyor. Bu nedenle üyelerimize ödeme yapılan SUT’un arttırılmasını istiyoruz."

"EK ÜCRETLERDE SINIRLAMA OLMAMALI"

Ek ücretlerde sınırlamanın olmasının da, özel sağlık kuruluşlarının yaşadığı bir diğer sıkıntı olduğunu belirten Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda yüzde 200’e kadar ek ücret alınıyor ama onlar da zaten zamanında yatmıyor ya da hiç yatmıyor. Üyelerimiz bu ek ücretlerin de serbest olmasını istiyor. Zaten rekabetin olduğu bir ortamda herkes kendisi için en uygun ücreti belirleyecektir. Artmayan TUS tarifeleri, serbest bırakılmayan ek ücretler yüzünden bugüne kadar 500’e yakın sağlık kuruşu kapandı. Çok büyük yatırımlar batıyor. Umuyoruz, özel sağlık kuruluşlarının bu sıkıntıları kısa zamanda çözüme ulaşır. Tüm tarafların faydasına olacak ortak bir noktada buluşulması en büyük dileğimiz. Oda olarak kamu ve özel sektör arasında arabuluculuk oynamaya da hazırız."

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İTO Başkanı Demirtaş: SUT artsın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Aralık 2017 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İTO Başkanı Demirtaş: SUT artsın haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı