İTO araştırması fos çıktı

Hürriyet Haber
26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.02.2000 - 00:01

PROF. Emre Kongar'ın İstanbul Ticaret Odası (İTO) için hazırladığı ‘‘İstanbul Halkının Yaşam Biçimi ve Sorunları’’ rapor, alay konusu oldu. Televizyondan kayıtlı otomobil sayısına kadar bir çok ürünle ilgili rakamlar, Prof. Kongar'ın araştırmacılığının çarpıklığını ortaya koydu.

PROF. Emre Kongar'ın İstanbul Ticaret Odası (İTO) için hazırladığı ‘‘İstanbul Halkının Yaşam Biçimi ve Sorunları’’ araştırma tam anlamıyla ‘‘Fos’’ çıktı. Gerçek sayıları belli olduğu halde, araştırma kapsamına alınan televizyondan kayıtlı otomobil sayısına kadar bir çok ürünle ilgili rakamlar araştırmanın bilimselliğine gölge düşürdü.

NEW YORK'TA BİLE YOK

Araştırmanın sonuçlarındaki abartılı ve çelişkili rakamlar bilim adamları arasında espri konusu olmaya başladı.

Prof. Kongar'ın yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, İstanbulluların yüzde 75'inde bulaşık makinası bulunuyor.

Hürriyet'in görüşüne başvurduğu bazı ciddi araştırma kuruluşları, ‘‘Böyle bir rakam dünyanın en gelişmiş üylkelerinde bile yok ’’ dediler.

Çünkü araştırmada, İstanbullular'ın yüzde 40'ında otomobil, yüzde 96'sında televizyon,yüzde 14'ünde bilgisayar, yüzde 85'inde müzik seti yüzde 98'inde buzdolabı, yüzde 96'sında çamaşır makinesi, yüzde 75'inde bulaşık makinesi bulunduğunun altı çiziliyor. Oysa gerçek satış rakamları bunun tersini gösteriyor. Bu araştırmaya göre sadece İstanbul'da 4 milyon otomobil, 1.4 milyon PC, 9.6 milyon TV bulunuyor.

OTOMOBİL VE PC'DE KOMİK RAKAMLAR

Prof. Kongar'ın bu araştırmasının sonuçlarına göre İstanbullular'ın yüzde 40'ının otomobilinin bulunması gerekiyor. Bu da 4 milyon otomobil ediyor. Oysa İstanbul'da trafiğe kayıtlı araç sayısı henüz yeni 1 milyonu aştı.

Araştırmanın yanıltıcı sonuçlarının en güzel göstergelerinden birisi de bilgisayarlarla ilgili rakamlar. Araştırma ve gerçek satış rakamları arasındaki korkunç fark, Kongar'ın araştırmasının yanıltıcılığını ortaya koyuyor.

Kongar'ın araştırmasına göre, İstanbullular'ın yüzde 14'ü bilgisayar sahibi. Yani İstanbul'daki PC rakamı yaklaşık 1.4 milyon adet. Oysa tüm Türkiye'de toplam 1.5 milyon PC var. 1999'da satılan PC sayısı ise 525 bin adet. Bilgisayar firmaları 2000 yılında Türkiye genelindeki PC sayısının 750 bin adet daha artmasını bekliyor.

Hürriyet'in bu çelişkiyi ortaya çıkarması üzerine bir açıklama yapan Prof. Kongar, araştırtırmanın 10 milyon nüfus üzerinden değil 2 milyon hane halkı üzerinden ele alınması gerektiğini söyledi.

Oysa araştırmanın hiç bir yerinde böyle bir ifade yer almıyor. Üstelik böyle olsa bile gerçek rakamlar yine Kongar'ı doğrulamıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı