İTKİB okulları 500 genci mezun etti

Hürriyet Haber
15.06.2013 - 12:42 | Son Güncelleme:

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nce (İTKİB) kurulan okullardan mezun olan yaklaşık 500 öğrenci, düzenlenen törenle diplomalarını aldılar.

Yenibosna’deki Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen diploma törenine, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Lemi Tolunay ile yönetim kurulu üyeleri ve öğrenci velileri katıldı.

İHKİB Avcılar Kız Teknik ve Meslek Lisesi, İHKİB Kağıthane Kız Teknik ve Meslek Lisesi, İHKİB Yenibosna Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Nahit Menteşe Anadolu ve Endüstri Meslek Lisesi İHKİB Konfeksiyon Makineleri Bakım ve  Onarım Bölümü,  İDMİB Zeytinburnu Deri Meslek Lisesi, TRİSAD Zeytinburnu Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nin ortak mezuniyet töreninde büyük coşku yaşandı.

BUGÜNE KADAR 5 BİN GENÇ MEZUN OLDU
Törende konuşan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye’nin büyük ülke olmak için aşmak zorunda olduğu sorunların başında işsizliğin geldiğini belirterek, ancak insanına iş bulan ekonomilerin büyüyebileceğini, bunda da mesleki eğitimin büyük önem taşıdığını söyledi.

Büyüyen bir ekonominin çözemeyeceği sorunun olamayacağını anlatan Tanrıverdi, “İnsanımıza iş kazandırırken, endüstrimizin ürettiği katma değeri de artırmamız lazım. Bunun yolu ise eğitimden geçiyor. Bu güne kadar 5 bin gencimizi mezun ettik. Kim insanımıza eğitim ve iş veriyorsa, o kişi ülke için iyi bir şey yapıyor demektir. İTKİB olarak eğitim faaliyetlerimizi asli görevlerimiz arasında kabul ettik. Meslek liseleri, yüksek okullar kurduk, gezici eğitim merkezleri hazırladık, sertifika programları düzenledik. Ve bu eğitim faaliyetlerinde bulunan her bir kişi için iş olanakları araştırdık.  Çok büyük bir kısmı için de bu olanağı yarattık” dedi.

"EĞİTİMLİ İŞ GÜCÜ İLE GELECEĞİ YAKALAYABİLİRİZ"
İDMİB Başkanı Lemi Tolunay ise mesleki eğitimin önemine değinerek, sektörün sürekli, yeni ve genç meslek çalışanlarına ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Kaliteli, iyi yetişmiş, kalifiye elemanların sektörü ileriye taşıyacağını anlatan Tolunay şöyle devam etti:
“Meslek kitaplardan öğrenilmez. Bu sebeple mesleki eğitim verilen okullarımızda laboratuar ortamının gelişmiş olması gerekir. Okullarımızı teknik ekipman ve olanaklar açısından ne kadar desteklersek bu okullardan yetişen gençleri işe o kadar kolay adapte ederiz. O sebeple bu okulların doğru ekipmanla desteklenmesi, mümkünse işi iş üzerinde öğrenecek ortamın yaratılması sektörün vazifesidir.”

Konuşmaların ardından Birlik Başkanları ve yöneticiler okullarını dereceyle bitirenlere ödüllerini verirken törende mezun olan öğrencilere de diplomaları verildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı