Gündem Haberleri

  İtirafçının öldüğü mahkemeye çağrılınca ortaya çıktı

  Eda BERKBAYRAK/MİLANO, (DHA)
  12.01.2012 - 19:42 | Son Güncelleme:

  İTALYA’da tanık koruma programında bulunan mafya itirafçısı Rosario Spatola’nın dört yıl önce öldüğü ortaya çıktı.

  Palermo Mafyayla Mücadele Savcısı Francesco Del Bene, 26 Ekim 1988’de gazeteci-sosyolog Mauro Rostagno’nun Valderice’de öldürülmesiyle ilgili, ’suça teşvik’ gerekçesiyle Trapani mafya lideri Vincenzo Virga ve cinayet gerekçesiyle Vito Mazzarra’nın sanık olduğu davanın önemli tanıklarından mafya itirafçısı Rosario Spatola’nın öldüğünü açıkladı.

  Spatola’nın bu sabah tanık olarak video konferansla davaya katılması gerektiği ancak vefaatı nedeniyle katılamadığı açıklandı. İlk etapta Spatola’nın ölüm nedeni hakkında bir açıklama yapılmadı. Ancak daha sonra Spatola’nın 4 yıl önce öldüğü ortaya çıktı. Savcılık, Spatola’nın tanık koruma programında olmasına karşın nasıl olup da ölümünün bu kadar geç anlaşıldığı yönündeki soruları yanıtsız bıraktı.

  Cinayet soruşturması kapsamında tutuklanan Spatola, 1989 yılından itibaren mafya itirafçısı olarak savcılıkla işbirliğine gitmişti. Tanık koruma programında tutulan Spatola’nın öldüğünün ancak dört yıl sonra anlaşılması ise "İtalyan yargısının trajikomik ihmali" olarak değerlendirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı