Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İtiraf çelişkileri

  Hürriyet Haber
  21 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mayıs 2000 - 00:01

  Uğur Mumcu suikastıyla ilgili iki haftadır yaptırılan tatbikatlarda ortaya çıkan çelişkiler, kafaları karıştırdı. Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan, ‘‘Çelişkiyi mahkeme çözer. Bize göre çelişki yok’’ dedi.

  1Mumcu suikastıyla ilgili olarak 11 Mayıs 2000 Perşembe günü Yusuf Karakuş ile Abdulhamit Çelik'e yaptırılan tatbikatta, zanlılar Mumcu'nun sokağına farklı yönden girdiklerini söylemişlerdi. Bu iki zanlı, sokaktaki Tunus Büyükelçiliği önündeki polis kulübesinin yerinden, bombanın konulduğu otomobilin duruşuna kadar birçok ayrıntı hakkında olay anını doğrular nitelikte bilgiler vermişti. Karakuş, ‘‘Üç İranlı'yla Ulus Atatürk heykeli önünde buluştuk. Beyaz Brodway'le Mumcu'nun sokağına geldik’’ demişti.

  ÇELİŞKİ: Dün yer gösterme yapılan ve 17 faili meçhul cinayetleri üstlenen Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel, Mumcu'nun sokağına tam ters yönden girdiklerini söylediler ve suikastı düzenleyenler arasında hiçbir İranlı'nın bulunmadığını açıkladılar. Özmen ve Yüksel, ‘‘Köroğlu Caddesi'nden dönüp Çayhane Sokak'tan aşağı indik. 65 numaralı Mumcu'nun evinin önüne kadar otomobille geldik. Mumcu'nun otomobiline bombayı biz yerleştirdik. Aramızda İranlı yoktu. Hatta hedefi bile biz belirledik. İranlılar bizden sadece laik kişileri hedef almamızı istedi’’ dediler. Yakalanan iki grubun birbirlerinin aksine ifadeleri dikkat çekti.

  2 17 ayrı suikastı üstlenen Özmen ve Yüksel, İranlı rejim muhaliflerinin öldürülmesinde kullanılan silahlar sorulduğunda, ‘‘Çubuk Baraj gölüne attık’’ açıklamasında bulundu.

  Sincan'da tarlada bulunan cephanelikteki silahlardan 7.65 çapındaki Beretta'nın Muammer Aksoy suikastında kullanıldığı tesbit edildi.

  ÇELİŞKİ: Zanlılar, 31 Ocak 1990'da Muammer Aksoy suikastında kullanılan tabancayı 10 yıl saklayıp, İranlı cinayetinde kullanılan silahları ise göle atması dikkat çekti.

  3 Ahmet Taner Kışlalı suikastını itiraf eden Ferhan Özmen, ‘‘Bomba düzeneğini bizim geldiğimiz otomobilde tamamlayıp Necdet Yüksel'e verdim. Yüksel, üçüncü arkadaşla birlikte bombayı yerleştirdi’’ dedi.

  ÇELİŞKİ: Titreşimden ve her türlü riskten uzak sakin bir yerde imal edilmesi gereken bombanın otomobilde tamamlanması riskli olarak görüldü. Kışlalı suikastında bombanın yolda giderken patlamaması için Serkisof cep saati bağlandığı, bombanın yerine konulduktan belli bir süre sonra patlayacak şekilde ayarlandığı açıklanmıştı.

  4Kışlalı'nın otosuna bombayı koyduğunu itiraf eden Necdet Yüksel, DGM Savcısı Hamza Keleş'e yer gösterirken de bombayı hazırladıkları otomobilden çıkıp, doğrudan Kışlalı'nın evinin önüne gitme yerine, başka bir sokağa girip 400 metre yürüdükten sonra evin önüne geldi.

  ÇELİŞKİ: Necdet Yüksel'in her türlü harekete karşı riskli olan bombayı elinde bu kadar süre taşıması dikkat çekti.

  DGM Başsavcısı Volkan:

  Çelişkileri mahkeme çözer

  Faili meçhul suikastlarla ilgili tatbikatı olay yerlerine gelerek bizzat yöneten Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan, ‘‘Çelişkiyi mahkeme çözer. Bize göre çelişki yok’’ dedi. Cevdet Volkan, Hürriyet'in ‘‘Mumcu suikastıyla ilgili iki ayrı tatbikat yaptırıldı. Her ikisinde, birbirine zıt ifadeler ortaya çıktı. Özmen ve Yüksel'in söyledikleriyle, daha önce yer gösteren Yusuf Karakuş ve Abdulhamit Çelik'in söyledikleri farklı. Olay yerine geliş güzergahları bile farklı. Bunların hangisi doğruyu söylüyor?’’ sorusuna şu karşılığı verdi:

  ‘‘Çelişki sizin kafanızda oluşmuş. Bizim kafamızda yok. Sizin çelişki dediğiniz şeyleri mahkeme çözer. Hazırlık tahkikatı gizli olduğu için şimdi bunları açıklayamayız.’’

  Başsavcı Volkan, ‘‘Önceki tatbikatta zanlıların yüzü açıktı. Şimdi niye maskeli. Bu maskeli kişilerin kim olduğu nasıl anlaşılacak?’’ sorusuna verdiği cevapta, ‘‘İlk tatbikatın da böyle olması gerekirdi. Bakın ilk tatbikatta her şey medyaya verildiği için sizin kafanızda çelişki oluşmuş’’ dedi.

  Üst düzey bir emniyet yetkilisi ise ‘‘Bize göre hiç bir çelişki yok. Şu anda açıklayamayacağımız noktalar var’’ dedi. Bir başka emniyet yetkilisi ise ‘‘Mumcu suikastını üstlenen önceki zanlılar bizi boş yere oyalamış. Asıl failler şimdikiler’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı