Dünya Haberleri

  İtibarınız sarsılıyor

  Hürriyet Haber
  20.05.2010 - 00:25 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Clinton’un, İran’a yeni yaptırımları öngören yasa tasarısını Rusya ve Çin de dahil Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin kabul ettiğini açıklaması, anlaşmayı yeni imzalayan İran’ı kızdırdı.

  İran’ın uranyum takasıyla ilgili olarak Türkiye ve Brezilya ile imzaladığı anlaşma, Batılı ülkeler tarafından yeterli görülmeyerek eleştirilmişti. Ancak anlaşmaya en sert cevap, önceki gün Clinton’dan geldi. Clinton’ın, daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın mutabık olduğu bir yaptırımlar tasarısının BM’ye sunulacağını açıklaması, hem İranlı hem de Türk yetkililerin tepkisini çekti.

  İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, “Yaptırımlardan bahsetmek, Batı’nın son çabasıdır. Sabırlı olmalıyız çünkü yeni taslağın geçmesi için ısrar etmeyecekler. Bu, onların halkın gözündeki itibarını sarsar” dedi.

  Ciddiye almayın

  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki de, yeni yaptırımlar öngören karar tasarısı üzerinde anlaşıldığı haberine şaşırdı. Muttaki, Reuters muhabirinin BM’deki gelişmeyle ilgili sorusu üzerine, önce “Emin misiniz?” diye sordu, olayın doğru olduğunu anlayınca da “Ciddiye almayın” dedi. Muttaki daha sonra yaptığı açıklamada, “Yeni yaptırımların hiç şansı yok. Güvenlik Konseyi mutfaklarında yeni tarifler denemeli” dedi.

  Yaptırımın zamanı değil

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün tepkisini şu sözlerle değerlendirdi: “Yaptırımları tartışmanın vakti değil. Herkes anlamalı ki İran kendisinden beklenmeyen bir esneklik gösterdi. Bu durum, yeni bir diplomatik adım için fırsattır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı